Zatrudnianie na umowę o dzieło - dlaczego opłaca się przedsiębiorcom?

2015-03-25 15:02:46

Przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają pracowników w ramach umów o dzieło, ponieważ w ten sposób mogą ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem kadr, a przez to skutecznie optymalizują wydatki. Sprawdźmy, dlaczego, tak naprawdę, przedsiębiorcom opłaca się zatrudnianie na umowę o dzieło.

Koszty zatrudnienia pracownika na etacie są  w Polsce bardzo duże. To, co pracownik otrzymuje netto, stanowi zaledwie 60% wszystkich wydatków, jakie ponosi przedsiębiorca. Reszta to przede wszystkim składki do ZUS-u.

Koszty umowy o pracę

To, dlaczego przedsiębiorcy tak chętnie zatrudniają na umowę o dzieło, a nie na umowę o pracę, najłatwiej zobrazować, pokazując koszty wynikające z tej ostatniej formy zatrudnienia. Wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje co miesiąc, np. przelewem na konto, jest tylko częścią kosztów. Reszta trafia już nie do zatrudnionego, ale do odpowiednich urzędów. Koszty jednak ponosi pracodawca.

Część składek ubezpieczeniowych potrącanych jest z wynagrodzenia brutto pracownika (składka emerytalna – 9,76%, rentowa – 1,5%, zdrowotna – 9% i chorobowa – 2,45%), część opłacana jest z pieniędzy pracodawcy (składka emerytalna – 9,76%, rentowa – 6,5%, wypadkowa – 1,93%). Do tego dochodzą jeszcze składki na różne fundusze: Fundusz Pracy – 2,45%, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,1% oraz, jeśli praca wykonywana jest w szczególnych warunkach, Fundusz Emerytur Pomostowych – 1,5%. Gdy podliczymy wszystkie te składki, otrzymamy całkiem pokaźną sumę.

Tania umowa o dzieło

W porównaniu z umową o pracę, koszty umowy o dzieło są bardzo niskie, co pozwala skutecznie ograniczyć koszty zatrudnienia i umożliwia optymalizację wydatków w tym zakresie.

W przypadku zawarcia umowy o dzieło przedsiębiorca nie musi odprowadzać wszystkich wymienionych powyżej składek, a tym samym unika dodatkowych kosztów. Od tej reguły jest jednak odstępstwo. Żeby uniknąć tych wszystkich składek do ZUS-u i do różnych funduszy, zleceniobiorcy nie może wiązać z danym przedsiębiorcą również umowa o pracę. Gdy firma podpisuje umowę o dzieło z osobą, która pracuje w przedsiębiorstwie na etacie, zapłaci składki od takiej umowy.

Kiedy umowa o dzieło?

Należy również zwrócić uwagę na to, że umowa o dzieło nie nadaje się do wykonania każdej pracy. Istotą takiej umowy jest wykonanie konkretnego dzieła (np. napisanie artykułu, przetłumaczenie tekstu z jednego języka na drugi itd.), które dopiero powstanie i będzie istniało niezależnie od wykonawcy. Jednak wiele działalności można zaliczyć do umowy o dzieło.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam