Czym jest polisa lekowa?

2015-03-25 09:41:33

Lekarstwa potrafią poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Co zrobić, aby za nie nie przepłacać? Czy można się w jakiś sposób zabezpieczyć przed zbyt wysokimi cenami leków? Okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie pewne rozwiązanie.

Polisy lekowe mogą pokrywać znaczną część dopłaty pacjentów do kupowanych medykamentów. Mimo że propozycja ta jest dostępna na rynku od kilku lat, zainteresowanie nią nie jest duże. Warto jednak się nad tego typu ofertami zastanowić, gdyż wykupując leki na receptę, można dzięki polisie sporo zaoszczędzić.

Czym jest polisa lekowa?

Ubezpieczeniem objęte są wydatki ponoszone na leki przepisane na receptę. Dzięki polisie lekowej ubezpieczony płaci za lek przepisany przez lekarza tyle, ile za najtańszy lek refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W ramach polisy można liczyć na dopłaty do wielu leków, w tym przede wszystkim do nowych technologii lekowych mogących przekroczyć możliwości finansowe pacjentów. Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają katalogi leków i wysokości odszkodowania w oparciu o obwieszczenia ministra zdrowia. Im mniejsza jest refundacja płacona przez NFZ, tym większą dopłatę oferuje ubezpieczyciel.

W nawiązaniu do ustawy refundacyjnej

Polisa lekowa zaczęła gościć w ofertach TU od 2012 roku, kiedy to weszła w życie tzw. ustawa refundacyjna, w ramach której Ministerstwo Zdrowia w trakcie prowadzonych z firmami farmaceutycznymi negocjacji ustala listę leków refundowanych. Każdy lek, który znajduje się na liście, ma stałą cenę detaliczną. Ustalone zostają także tzw. limity refundacji, czyli kwoty, do których obowiązuje refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy warto?

Lista leków, na które można otrzymać dofinansowanie, jest szeroka. Ze świadczeń można korzystać w wybranych aptekach na terenie całego kraju. Towarzystwa ubezpieczeniowe dbają o to, aby sieci punktów aptecznych stale rozrastały się. Obecnie można skorzystać z ubezpieczenia lekowego, otrzymując dofinansowanie bezpośrednio w aptece przy użyciu imiennej karty lekowej, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Grupowe ubezpieczenie lekowe

Coraz popularniejsze stają się także grupowe ubezpieczenia lekowe. Z takich ofert mogą korzystać pracodawcy chcący zapewnić swoim pracownikom obniżenie wydatków na leki. Rozwiązanie takie może skrócić okres nieobecności pracowników w pracy i budować pozytywny wizerunek pracodawcy. Sami pracownicy odnoszą przy tym wymierne korzyści - płacą mniej za lekarstwa.

Żaneta Pilarska