O tym warto pamiętać, starając się o dotację na założenie firmy

2015-03-26 09:19:44

Jeśli marzymy o otwarciu własnej firmy, doskonałą pomocą przy tym byłoby uzyskanie dotacji. Złożenie wniosku o dofinansowanie nie przesądza jednak o sukcesie całej operacji. O czym powinniśmy pamiętać, starając się o dopłatę na rozkręcenie własnego biznesu?

Przed złożeniem wniosku o dotację na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przemyślmy cały plan działania. Istotne może się okazać, czy nie posiadaliśmy działalności w przeszłości. Wiele z programów zakłada, że dofinansowania nie otrzyma osoba, która posiadała własną firmę na rok przed momentem złożenia wniosku o dotację. Niektóre programy zakładają z kolei konieczność posiadania firmy w momencie składania wniosku. Przez zarejestrowaniem firmy prześledźmy zatem dokładnie, jakie wymogi musimy spełnić w ramach danego projektu. Sprawdźmy wszelkie dostępne źródła informacji, znajdźmy projekt, który najbardziej odpowiada naszej sytuacji, profilowi działalności itd.

Sytuacja się zmienia

Warto stale śledzić sytuację na rynku. Zarówno pod względem zapotrzebowania na produkty i usługi ogólnie, jak również pod względem wdrażanych projektów dofinansowań. Warto być na bieżąco z tymi informacjami, ponieważ zdarza się, że konkursy i nabory wniosków organizowane są z dnia na dzień.

Sprawdź też: Zamiast kredytu: crowdfunding sposobem na start-up

Wnioski przyjmowane są w ściśle określonych okresach, jeśli więc nie będziemy śledzić sytuacji, może się okazać, że na złożenie aplikacji jest już zbyt późno i ominie nas idealna okazja na dofinansowanie naszego przedsięwzięcia.

Długi proces

Nie da się ukryć, że zwykle staranie się o dotację to dość wyboista droga. Należy uzbroić się więc w cierpliwość. System jest zbiurokratyzowany, dlatego od momentu złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy może minąć trochę czasu.

Gdzie szukać pomocy?

Obecnie wszyscy oczekują na konkursy z okresu programowania 2014-2020. Jeśli jednak zależy nam na szybkim pozyskaniu środków na nową działalność, można poszukiwać innych rozwiązań.

Sprawdź też: 7 źródeł dofinansowania dla firm na start, cz. I

Korzystać można m.in. z dofinansowań z urzędów pracy dla osób bezrobotnych. Jest to obecnie dobry moment na pozyskiwanie tych funduszy, gdyż urzędy z początkiem roku otrzymały środki i rozpoczęły nabory wniosków. W takich sytuacjach warto śledzić stron internetowe urzędów pracy lub kontaktować się z urzędami bezpośrednio.

Nie zapominajmy także o konkursach organizowanych przez podmioty prywatne lub współfinansowanych ze środków publicznych.

Główne zasady przy staraniu się o dotacje na założenie własnej działalności to konieczność trzymania ręki na pulsie, śledzenie pojawiających się programów i konkursów. Jeśli już jakiś okaże się przystający do naszych potrzeb i oczekiwań, czytajmy dokładnie regulaminy i całą dokumentację, jaką podpisujemy, aby w późniejszym okresie nie mieć wątpliwości co do trafności wyboru programu.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam