Ile kosztuje wymiana zniszczonych pieniędzy?

2015-03-25 16:14:20

Banknoty i monety po pewnym czasie ulegają zniszczeniu lub uszkodzeniu. Na szczęście można je w bankach wymienić. Tylko, czy za darmo?

Banknoty i monety polskie należą do najlepiej zabezpieczonych walut na rynku pieniężnym. Zabezpieczenia nie chronią ich jednak przed zniszczeniem czy uszkodzeniem. Gdy jednak do tego już dojdzie - trzeba nieszczęsne pieniądze wymienić. Można to zrobić w każdej placówce bankowej, w której dostępna jest obsługa kasowa.

Zasady wymiany polskiej waluty

Zarządzeniem prezesa NBP banki zobowiązane są do wymiany zniszczonych banknotów oraz monet polskich. Istnieją jednak pewne zasady wymiany nominałów i należy ich bezwzględnie przestrzegać. Banknot można wymienić pod warunkiem, że znajduje się zachował przynajmniej 45 proc. pierwotnej powierzchni, a poza tym możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Wymianie podlegają banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, zabrudzone, poplamione, odbarwione, a także uszkodzone w inny sposób (np. popisane).

Koszt wymiany

Wymiana uszkodzonych bądź zniszczonych pieniędzy jest bezpłatna, ale nie zawsze odzyskamy równowartość przekazywanego do wymiany nominału.

Jeżeli banknot zachował 45–75 proc. pierwotnej powierzchni, jego właściciel otrzyma skutkiem wymiany połowę jego wartości nominalnej. Jeżeli banknot zachował 75 proc. powierzchni, w tym jeżeli został przerwany lub poplamiony, zostanie wymieniony za całkowitą wartość nominalną.

Wymiana monet

Wymiana zniszczonych bądź uszkodzonych monet dotyczy zniszczonego rdzenia i pierścienia. Najczęściej są to zniszczenia mechaniczne, bowiem o zużyciu raczej nie ma mowy (chyba że monety pozostają przez długi okres poza obiegiem i są w dużej mierze zaśniedziałe). Jeżeli wejdziemy w posiadanie zużytych monet, możemy je również wymienić w placówkach bankowych.

Szczegóły wymiany banknotów i monet

Szczegóły wymiany polskich banknotów i monet określa zarządzenie Prezesa NBP nr 31/2013 r. Dodać należy, że konieczne są do tego formularze dokumentów niezbędnych przy tego rodzaju operacjach finansowych. Formularze dostępne są w poszczególnych bankach.

Kiedy bank odmawia wymiany

Teoretycznie nie powinno się zdarzyć, by w banku odmówiono wymiany uszkodzonych pieniędzy. Niestety, w praktyce zdarzają się takie przypadki. Jeżeli kasjer odmawia wymiany uszkodzonych pieniędzy, należy interweniować u jego przełożonych. Wszystkie banki funkcjonujące w Polsce mają obowiązek dostosować się do zarządzeń NBP.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam