W której firmie ubezpieczyć drewniany dom?

2015-03-30 15:00:57

Drewniane domki mają swój urok. Wystarczy do tego piękna, malownicza okolica i mamy wymarzone miejsce do zamieszkania. Niestety ich wadą jest łatwopalna konstrukcja. To może także okazać się problemem, gdy będziemy chcieli wykupić ubezpieczenie nieruchomości. Sprawdźmy, w której firmie można tanio i skutecznie ubezpieczyć drewniany dom.

Amatorzy domów drewnianych podkreślają, że takie budynki są tańsze w utrzymaniu niż dom murowany, a także można je taniej i szybciej wybudować. A co z innymi kosztami - w tym kosztami ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczasz dom z drewna? Zapłacisz więcej

Właściciele takich domów, ze względu na ich łatwopalną konstrukcję, powinni mieć wykupiony przynajmniej podstawowy pakiet ubezpieczeniowy chroniący przed pożarem. Musimy jednak się liczyć z tym, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ryzyko, jakie niesie ze sobą drewniana konstrukcja naszego domu.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy oferty polis chroniących nieruchomości drewniane, jednak za wyższą cenę (nawet dwa razy wyższą) niż przy budowlach murowanych. W przypadku domu drewnianego za składkę musimy zapłacić ok 0,16% sumy ubezpieczenia, prawie dwukrotnie więcej niż przy budynku murowanym, gdzie średnia stawka wynosi około 0,08%.

Nie wszędzie zwyżki!

Zdarzają się ubezpieczyciele, u których unikniemy zwyżek za łatwopalna konstrukcję, a należą do nich:

  • Concordia - nie stosuje zwyżek za ubezpieczenie drewnianego domu.
  • Compensa - nie stosuje zwyżki za polisę drewnianych domów, jeśli ich dach nie jest zbudowany z łatwopalnych materiałów. W przypadkach domów w całości zbudowanych z drewna, łącznie z dachem, towarzystwo stosuje indywidualną wycenę ubezpieczenia.
  • Gothaer - ubezpieczenie domów i mieszkań nie przewiduje zwyżki na klasę palności nieruchomości.

Informacje z OWU

Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę, powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, czy ubezpieczyciel gwarantuje ochronę od ryzyka pożaru i innych zdarzeń losowych dla domu drewnianego, a także upewnijmy się, jak będzie wyglądał proces likwidowania szkody przez ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Warto także przed podpisaniem umowy zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Może się zdarzyć, że pomimo pożaru, nie dostaniemy odszkodowania, gdy ubezpieczyciel stwierdzi np. rażące niedbalstwo domowników, które przyczyniło się do pożaru.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam