W której firmie ubezpieczyć drewniany dom?

2015-03-30 15:00:57

Drewniane domki mają swój urok. Wystarczy do tego piękna, malownicza okolica i mamy wymarzone miejsce do zamieszkania. Niestety ich wadą jest łatwopalna konstrukcja. To może także okazać się problemem, gdy będziemy chcieli wykupić ubezpieczenie nieruchomości. Sprawdźmy, w której firmie można tanio i skutecznie ubezpieczyć drewniany dom.

Amatorzy domów drewnianych podkreślają, że takie budynki są tańsze w utrzymaniu niż dom murowany, a także można je taniej i szybciej wybudować. A co z innymi kosztami - w tym kosztami ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczasz dom z drewna? Zapłacisz więcej

Właściciele takich domów, ze względu na ich łatwopalną konstrukcję, powinni mieć wykupiony przynajmniej podstawowy pakiet ubezpieczeniowy chroniący przed pożarem. Musimy jednak się liczyć z tym, że ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ryzyko, jakie niesie ze sobą drewniana konstrukcja naszego domu.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy oferty polis chroniących nieruchomości drewniane, jednak za wyższą cenę (nawet dwa razy wyższą) niż przy budowlach murowanych. W przypadku domu drewnianego za składkę musimy zapłacić ok 0,16% sumy ubezpieczenia, prawie dwukrotnie więcej niż przy budynku murowanym, gdzie średnia stawka wynosi około 0,08%.

Nie wszędzie zwyżki!

Zdarzają się ubezpieczyciele, u których unikniemy zwyżek za łatwopalna konstrukcję, a należą do nich:

  • Concordia - nie stosuje zwyżek za ubezpieczenie drewnianego domu.
  • Compensa - nie stosuje zwyżki za polisę drewnianych domów, jeśli ich dach nie jest zbudowany z łatwopalnych materiałów. W przypadkach domów w całości zbudowanych z drewna, łącznie z dachem, towarzystwo stosuje indywidualną wycenę ubezpieczenia.
  • Gothaer - ubezpieczenie domów i mieszkań nie przewiduje zwyżki na klasę palności nieruchomości.

Informacje z OWU

Zanim zdecydujemy się na konkretną polisę, powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, czy ubezpieczyciel gwarantuje ochronę od ryzyka pożaru i innych zdarzeń losowych dla domu drewnianego, a także upewnijmy się, jak będzie wyglądał proces likwidowania szkody przez ubezpieczyciela w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Warto także przed podpisaniem umowy zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Może się zdarzyć, że pomimo pożaru, nie dostaniemy odszkodowania, gdy ubezpieczyciel stwierdzi np. rażące niedbalstwo domowników, które przyczyniło się do pożaru.

Tomasz Słupczyński