Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

2015-03-30 12:06:49

Wiosna zachęca do przesiadania się z samochodu na rower. W Polsce ciągle przybywa fanów tego środka transportu. Szczególnie jest to zauważalne w dużych miastach, gdzie jednośladem wiele osób zwykło dojeżdżać do pracy. Niestety, będąc właścicielem takiego pojazdu, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, czy to zostawiając go w miejscu publicznym, czy też w swojej piwnicy. Sprawdźmy, jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Wbrew pozorom niektóre rowery nie są tanie. Te średniej klasy kosztują ok 1000-2000 zł, a te profesjonalne mogą kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Amatorów jednośladów przybywa, tym bardziej że zaczyna się sezon. Niestety rower to łatwy łup dla złodzieja i do tego łatwy do sprzedania, ponieważ nie posiada zbyt wielu oznaczeń i bez problemu można go zbyć.

Rower w miejscu publicznym

Gdy zostawiamy rower w miejscu publicznym, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie zostawiajmy nigdy niezabezpieczonego, czyli nieprzypiętego roweru, w miejscu publicznym.
  • Nie przypinajmy roweru do siatki ogrodzenia, ani do innych słabych punktów. Bardzo łatwo go można go odciąć.
  • Nie przypinajmy roweru za siodełko, ponieważ można je odkręcić,
  • Nie zostawiajmy roweru na uboczu, czyli w miejscu niewidocznym.
  • Nie przypinajmy roweru za tylne lub przednie koło - łatwo można je odkręcić,
  • Nie zostawiajmy przy rowerze żadnych akcesoriów, które łatwo odpiąć lub odkręcić.

Blokada i oznakowanie

Posiadając dobry i wartościowy rower, powinniśmy zaopatrzyć się porządną blokadę do naszego pojazdu. Dobre zabezpieczenie powinno stanowić 10%-15% wartości jednośladu. Wysokiej klasy blokadę można kupić już w granicach 70-100 złotych.

Pamiętajmy też, że policja lub straż miejska może oznakować bezpłatnie nasz rower i wpisać go do specjalnej bazy danych, ułatwiającej identyfikację na wypadek kradzieży.

Przechowywanie roweru 

Przechowując rower w miejscu zamieszkania, także powinniśmy zadbać o jego zabezpieczenie przed kradzieżą. Najlepszym do tego miejscem jest mieszkanie, jednak z widomych względów nie każdy na taką możliwość się zdecyduje. Możemy trzymać rower na balkonie, ale tylko w przypadku, gdy mieszkamy bardzo wysoko, ponieważ na niższych piętrach istnieje duże ryzyko kradzieży. Przechowując rower w piwnicy lub garażu, na wszelki wypadek przymocujmy go do ściany.

Dodatkowo możemy zabezpieczyć rower i rowerzystę odpowiednią polisą. Jest kilka towarzystw ubezpieczeniowych oferujących takie ubezpieczenia, a należą do nich np.: TU Europa, PZU, Proama oraz Europ Assistance. Żaden ubezpieczyciel nie udziela jednak ochrony na wypadek kradzieży jednośladu z ulicy.

Renata Grochowska