Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

2015-03-21 12:38:40

Mieszkanie lub dom to często dorobek całego życia, nierzadko spłacany w banku przez kilkadziesiąt lat. Utrata lub uszkodzenie własnej nieruchomości może być doświadczeniem bolesnym i kosztownym. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Sprawdźmy, od czego zabezpieczy nasz dom polisa.

To, jak dużą zapłacimy składkę polisy mieszkaniowej, zależy m.in. od zakresu ochrony i sumy gwarantowanej do wypłaty. Jednak nie należy kierować się tylko ceną, szukając ubezpieczenia, ponieważ może okazać się, że wykupiona polisa nie obejmuje ochrony, na jakiej nam najbardziej zależało.

Analiza potrzeb

Standardowo w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych otrzymujemy najczęściej ochronę od takich ryzyk, jak pożar lub uderzenie pioruna, ale również od upadku samolotu, helikoptera lub innej maszyny latającej. To jednak nie wystarczy. Przykładem jest pożar. Różne badania pokazują, że największe zniszczenia powodowane są w tym wypadku nie przez żywioł, ale w czasie akcji ratowniczej. Dlatego warto o tym pamiętać i dodatkowo wykupić ochronę na wypadek prowadzenia akcji ratowniczej, jak również odszkodowanie w przypadku konieczności rozbiórki.

W zależności od potrzeb warto także pomyśleć o rozszerzeniu ochrony np. o skutki powodzi, zalania (te dwa ryzyka nie są tożsame), huraganu, dużego opadu śniegu czy przepięć. Warto również pomyśleć o ochronie w przypadku upadku drzew, gdy takie rosną w pobliżu. Rozsądnym wyjściem będzie także rozszerzenie zakresu polisy na katastrofy budowlane, osuwanie ziemi, nawet od ryzyka uderzenia w nieruchomość pojazdów.

Oczywiście, im szerszy zakres ochrony, tym lepiej, jednak nie oznacza to, że musimy wykupywać ubezpieczenie od każdego ryzyka.

Od czego chroni ubezpieczenie mieszkania?

Zanim jednak zaczniemy dodatkowo rozszerzać standardową polisę, warto sprawdzić, co tak naprawdę obejmuje ubezpieczenie mieszkania i domu. Przede wszystkim chronione jest stałe wyposażenie, ściśle zintegrowane z nieruchomością, jak okna, drzwi, różnego rodzaju instalacje (np. elektryczna czy wodno-kanalizacyjna), a do tego ściany i podłogi (w tym również ewentualne tapety, panele). Jeśli posiadamy zabezpieczenie okien w postaci krat, one również będą podlegały ochronie, ale także znajdujące się mieszkaniu rolety i żaluzje.

Za zwiększoną opłatą można objąć ochroną dodatkowe elementy wyposażenia, a także ubezpieczyć różne cenne rzeczy, np. sprzęt RTV/AGD lub kolekcję obrazów.

Pozostaje jeszcze kwestia garażu. Gdy jest integralną częścią budynku mieszkalnego, nie musimy dodatkowo płacić za jego ochronę, ale jeśli to pomieszczenie wolnostojące na posesji, składka wzrośnie.  

Emilia Kasińska