Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie domu?

2015-03-30 19:48:49

Dom to dla większości z nas miejsce azylu. Często budujemy i urządzamy go przez wiele lat. Staramy się, aby także naszym dzieciom kojarzył się z poczuciem bezpieczeństwa. W związku z tym warto mieć odpowiednie zabezpieczenie naszej nieruchomości. Sprawdźmy, co obejmuje ubezpieczenie domu.

Polisy obejmujące dom i jego wyposażenie są zróżnicowane cenowo. Czasami takie ubezpieczenie można wykupić za niewielkie pieniądze, same mury możemy ubezpieczyć już za 100 złotych. Jednak im większy zakres ochrony i wyższa suma ubezpieczeniowa, tym wyższa składka, wtedy może wynosić nawet ponad 500 złotych rocznie. Za jaką ochronę wówczas płacimy?

Wersja standardowa

Podstawowe ubezpieczenie domu obejmuje konstrukcję, elementy małej architektury (np. ogrodzenie) oraz budynki niepołączone bezpośrednio z domem, m.in. garaż, altanka czy budynek gospodarczy. W zakres ochrony wchodzą części, które są stałymi elementami domu, np. stolarka okienna i drzwiowa, elementy instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo można zwiększyć zakres polisy i ubezpieczyć majątek, jaki posiadamy wewnątrz domu, np. sprzęt elektroniczny, meble, książki, obrazy itd. Ta część odpowiedzialności ubezpieczyciela jest limitowana i zazwyczaj wynosi od 50 do 70% wartości, na jaką ubezpieczony jest dom.

Kolekcje i dzieła sztuki

W większości firm ubezpieczeniowych można wykupić także polisę obejmującą przedmioty cenne, np. dzieła sztuki, zbiory kolekcjonerskie. Cenne przedmioty można ubezpieczyć na pełną wartość, jednak należy poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o ich posiadaniu i podać na ich temat szczegółowe informacje, np. rok produkcji, model, numer seryjny oraz wartość.

Dodatkowe opcje

Standardowe polisa mieszkaniowa zapewnia ochronę na wypadek takich zdarzeń, jak: pożar, uderzenie pioruna, upadek statku powietrznego. Dodatkowo możemy zdecydować się na ubezpieczenie na okoliczność akcji ratunkowej, np. podczas gaszenia pożaru, czyli zalania. W takim przypadku możemy starać się o zwrot kosztów za uprzątnięcie pozostałości po szkodzie lub za ewentualną rozbiórkę. Pamiętajmy, że im szerszy zakres ubezpieczenia, tym większe szanse na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku zniszczeń spowodowanych przez: powódź, porywisty wiatr, napór śniegu, sadzę, dym, przepięcie itd.

Wybierając assistance do pakietu standardowego polisy na dom, możemy liczyć na bezpłatną pomoc, w przypadku gdy pęknie nam rura w łazience lub kuchni, a także, gdy ktoś wybije nam szybę w oknie. Warto także posiadać polisę na wypadek włamania z kradzieżą.

 

Ilona Maciejuk