Okradziono Twój dom? Sprawdź, co robić

2015-03-25 15:00:41

Własny dom czy mieszkanie traktujemy niemal jak świątynię, a każde włamanie i kradzież mienia – jak świętokradztwo. Co należy zrobić, jeżeli taka sytuacja się wydarzy?

Każdy, kto ma własny dom, do którego zawsze może wracać i który traktuje jak azyl, chciałby czuć się w nim bezpiecznie. Można o to zadbać, wykupując ubezpieczenie nieruchomości lub montując instalacje antywłamaniowych oraz alarm. Można również dodatkowo zabezpieczyć dom przed złodziejami, zatrudniając firmę ochroniarską. Niestety, nie wszystkich stać na tego rodzaju zabezpieczenia.

Co zrobić, jeżeli nasz dom zostanie okradziony?

Pierwszą rzeczą po stwierdzeniu włamania do mieszkania i kradzieży, jest powiadomienie o zdarzeniu policji. Dobrze znać zarówno numery najbliższego posterunku policji, jak i alarmowe: 122 i 997. Nie należy na własną rękę dochodzić, jak się to wszystko stało. Nie powinno się też wchodzić do mieszkania, ponieważ można zatrzeć ślady. Trzeba z cierpliwością czekać na pojawienie się funkcjonariuszy policji, którzy wiedzą, jak w takich sytuacjach postępować.

Powiadomić sąsiadów oraz rodzinę

Z sąsiadami i tak będą rozmawiać policjanci, ale warto ich powiadomić o zdarzeniu, bowiem mogli coś widzieć. Ponadto powinni być przygotowani na wizytę policji. Powiadomienie bliskich jest konieczne, bowiem może się zdarzyć, że ekipa dochodzeniowa zajmie mieszkanie na dłuższy okres. Konieczny będzie wówczas nocleg u znajomych lub rodziny.

Dokładne zeznania na policji

Zeznania, jakie będziemy składać, powinny być szczegółowe, bowiem mogą pomóc w naprowadzeniu policji na właściwy trop. Sprawcą kradzieży mógł być przecież ktoś z otoczenia poszkodowanego, kto znał rozkład lokalu oraz miejsca, w których właściciel lub właściciele mieszkania przechowywali cenne przedmioty. Jeżeli przed włamaniem wydarzyło się coś nietypowego, należy o tym powiadomić policję.

Mogą żądać okupu

Może zdarzyć się, że za skradzione rzeczy (np. cenne pamiątki rodzinne) włamywacze zażądają okupu. Wówczas należy jak najszybciej powiadomić o tym policję. Może to szybciej naprowadzić ją na ślad sprawców włamania z kradzieżą i doprowadzić do ich ukarania. Takie rzeczy się zdarzają, zatem trzeba wiedzieć, jak ważne jest natychmiastowe powiadomienie o tym policji.

Ubezpieczenie rozwiąże materialny problem

Wykupienie ubezpieczenia domu lub mieszkania oraz instalacja zabezpieczeń antywłamaniowych z pewnością w jakiś sposób zabezpieczy nas przed kradzieżą, a w razie jej stwierdzenia będzie można liczyć na wsparcie materialne z firmy ubezpieczeniowej wynikające z polisy. Decydując się na ubezpieczenie domu, należy dokładnie przeanalizować oferty, w tym stawki, zakres ochrony ubezpieczenia, klauzule wyłączeń itd. Należy dokładnie zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam