Dom w budowie - w którym TU go ubezpieczyć?

2015-03-26 11:09:30

Wiele osób decyduje się na postawienie własnego domu. Niestety, niewiele z nich ubezpiecza je w trakcie budowy. Czy warto sięgać po takie polisy? A jeżeli tak – w którym towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziemy najlepszą ofertę?

Najczęściej decydujemy się na ubezpieczenie domu, kiedy zostanie on już wybudowany i wyposażony, a mieszkania – gdy zostanie wyremontowane lub wykończone. Zapominamy o ubezpieczeniu domu w trakcie budowy i mieszkania w trakcie wykończenia lub modernizacji.

Dom w budowie powinien zostać ubezpieczony

Ubezpieczenie domu w budowie jest konieczne z uwagi na zdarzenia losowe czy przypadki włamań na budowę i kradzieży materiałów budowlanych. Tego typu sytuacji nie brakuje, a przecież nie każdego stać na opłacenie ochrony budowy. Poza tym na budowie wiele może się zdarzyć: może zostać zalana, może wybuchnąć pożar. Posiadają stosowną polisę, przynajmniej materialnie jesteśmy zabezpieczeni.

Co podlega ubezpieczeniu?

Generalnie ubezpieczenie domu, który jest w trakcie budowy, a także mieszkanie w trakcie remontu lub modernizacji, chroni same powstające budynki na wypadek zniszczenia. Ale nie tylko – zakres ochrony może być rozszerzony na obiekty znajdujące się na terenie budowy, czyli pomieszczenia gospodarcze, ogrodzenie czy inne elementy stałe lub ruchome. Poza tym ochroną jest także OC ubezpieczonego klienta.

Z zasady ubezpieczenie budowy domu i remontu mieszkania obejmuje ochroną budowaną nieruchomość od zdarzeń losowych, w tym pożaru. Ubezpieczenie chroni budowaną nieruchomość i ruchomości znajdujące się na terenie budowy od włamania i kradzieży. Zakres ochrony zależy od wybranego wariantu umowy.

Niezbędna analiza ofert

Na rynku ubezpieczeniowym jest wiele ciekawych ofert tego typu. Aby wybrać jak najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie, należy dokładnie przeanalizować oferty. Dość ciekawie wyglądają oferty Warty oraz Inter Polska.

  • 19 rodzajów zdarzeń losowych w Warcie

Oferta Warty obejmuje skutki działania aż 19 rodzajów zdarzeń losowych. W zakres ochrony wchodzi również ryzyko zalania wodą. Poza tym Warta nie wymaga posiadania wkładu własnego (odszkodowanie zostanie wypłacone w całości). Istnieje również możliwość doubezpieczenia ogrodzenia lub budynków gospodarczych.

  • Inter Polska proponuje 10 proc. zniżki

Ciekawą ofertę ma dla swoich klientów również Inter Polska. Można liczyć na ubezpieczenie nieruchomości i ruchomości, a także pomieszczeń przynależnych budowie. Zakres ochrony obejmuje takie zdarzenia, jak pożar, powódź, kradzież, OC, ryzyko przepięcia, dewastacji oraz wiele innych. Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o koszty zakwaterowania zastępczego. Przy płatnościach jednorazowych firma oferuje 10 proc. zniżki.

Marzena Kazbieruk