6 faktów na temat ubezpieczeń dla działkowiczów

2015-03-21 14:22:35

Tradycja spędzania wolnego czasu na działkach jest w Polsce długa i ciągle kultywowana. W wielu wypadkach działki te wzbogacane są o domki letniskowe, w których można spędzać weekendy - nierzadko w komfortowych warunkach. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo takiego budynku. Oto 6 faktów na temat ubezpieczenia dla działkowiczów.

Nie ma znaczenia, że w domkach letniskowych zazwyczaj nie przechowuje się żadnych wartościowych rzeczy. Taki budynek już sam w sobie stanowi niemałą wartość i to nie tylko finansową, ale również w wymiarze psychologicznym, bo doskonale się w takich miejscach wypoczywa. Domki letniskowe nie pozostają jednak pod naszą opieką codziennie, przez część roku stoją puste. Z tego powodu warto pomyśleć o ich ubezpieczeniu. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

1. Zakres ubezpieczenia

Ważne, żeby dokładnie zastanowić się, na jakim zakresie ochrony nam zależy i czy tylko chcemy ubezpieczyć główny budynek, czy może także okoliczną zabudowę, co umożliwiają niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. W tym ostatnim wypadku można objąć ochroną m.in. wszelkie budynki gospodarcze, altanki, ogrodzenie, jak również stałe elementy (np. drzwi, okna, piece) oraz mienie ruchome (np. różnego rodzaju meble, sprzęt turystyczny).

2. Uwzględnić sytuacje losowe

Możemy zrezygnować z różnych aspektów ubezpieczenia, ale na pewno warto, a nawet koniecznie trzeba wykupić ochronę od sytuacji losowych. W tym wypadku należy najpierw zapoznać się z dokładnymi definicjami zawartymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zazwyczaj standardowa polisa obejmuje ubezpieczenie na wypadek pożaru, uderzenia pioruna, powodzi i zalania, eksplozji, gradu i huraganu, upadek drzew, trzęsienie ziemi, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu i trzęsienie ziemi.

3. Złodziej nie śpi!

Jak wspomnieliśmy, domki letniskowe nie pozostają pod naszą opieką przez cały rok, a przecież nierzadko przetrzymujemy w nich sprzęt służący do rekreacji, żywność i inne przedmioty. Dodatkowo taki domek jest najczęściej umeblowany. Dlatego warto również zdecydować się na polisę chroniącą od ryzyka kradzieży, a nawet dewastacji.

4. Ubezpieczyciel ma wymagania

Gdy będziemy chcieli wykupić ubezpieczenie domku letniskowego, musimy spełnić narzucone przez towarzystwo ubezpieczeniowe wymagania, które są różne, w zależności od firmy. Najczęściej ubezpieczyciel żąda, żeby domek posiadał fundamenty, a wszelkie wejścia i okna muszą mieć możliwość zamknięcia, by uniemożliwić dostęp osób nieupoważnionym. Co ciekawe, również wszelkie ściany, dachy i stropy muszą być trwale umocowane, bez możliwości demontażu. Drzwi domku muszą posiadać przynajmniej jeden zamek.

5. Zapoznać się z wyłączeniami

Bardzo ważną kwestią przed wykupieniem polisy jest dokładne poznanie wyłączeń, czyli sytuacji, które zdejmują z ubezpieczyciela odpowiedzialność za rekompensatę szkód. Wyłączenia znajdziemy w OWU.

6. Przeczytać umowę!

Na koniec kwestia, która wydawałaby się czymś oczywistym, a jednak oczywista wcale nie jest dla wielu Polaków. Ciągle jeszcze nie czytamy umów i nie wiemy, tak naprawdę, co podpisujemy. Warto dokładnie przestudiować umowę, żeby nie tylko wiedzieć, jaką ochronę wykupujemy, ale również, by poznać warunki, jakie musimy spełnić, żeby liczyć na ewentualne odszkodowanie.

Emilia Kasińska