Przegląd kredytów z dofinansowaniem dla firm transportowych

2015-03-31 15:43:55

W zakresie dostępnych programów dofinansowań firmy transportowe z pewnością mogą czuć się pokrzywdzone. Propozycje dotacji dedykowanych dla tego sektora nie są bowiem zbyt liczne.

Firmy transportowe nie mogą liczyć na zbyt duże wsparcie, szczególnie jeśli mówimy o różnego rodzaju dotacjach i kredytach z dofinansowaniem.

UE nie chce dofinansowywać transportu

Przepisy unijne jasno stanowią, że przedsiębiorstwa działające w sektorze transportu nie mogą ubiegać się nawet o datacje, które mają być przeznaczone na zakup pojazdów. Jedyną nadzieją na uzyskanie jakiegokolwiek wsparcia są programy regionalne. W ich ramach reguły udzielania dofinansowań są zależne od władz danego regionu i oparte na potrzebach rynku. Może się więc okazać, choć nie musi, że dany program pozwoli nam w pewnym zakresie rozwinąć firmę.

Gwarancja de minimis

Pewnym rodzajem pomocy dla firm transportowych jest gwarancja de minimis. Jest ona jednak jedynie zabezpieczeniem spłaty kredytu - i to tylko do pewnej kwoty. Nawet w jej przypadku firmy z sektora transportu drogowego mogą czuć się pokrzywdzone, gdyż łączna suma pomocy dla trzech lat nie może przekroczyć dla nich 100 tysięcy euro. W przypadku wszystkich innych firm limit wynosi aż 200 tysięcy euro.

Tradycyjne kredyty bankowe

Na szczęście instytucje bankowe w żaden sposób nie dyskryminują firm transportowych, więc też nic nie stoi na przeszkodzie, aby przedstawiciele tego sektora ubiegali się o kredyty i pożyczki.

Jeśli postaramy się o dobry biznesplan, a wszelkie prognozy i przeprowadzone projekcje będą dla nas perspektywiczne, możemy liczyć na uzyskanie bardzo korzystnych warunków spłaty zobowiązania.

Warto też zaznaczyć, że coraz częściej banki wspierają nawet młodych przedsiębiorców, udzielając im wsparcia na rozwój firmy, a nawet na samo rozpoczęcie działalności. W zakresie transportu można też wziąć pod uwagę firmy leasingowe czy banki prowadzące działalność w tym zakresie. Ilość dostępnych rozwiązań, pomijając dotacje, jest naprawdę duża i z pewnością każdy obecny lub przyszły przedsiębiorca zajmujący się usługami transportowymi, będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam