Dokąd po kredyt na wyciąg z konta?

2015-03-27 08:56:16

W trakcie zaciągania kredytów i pożyczek bardzo ważnym argumentem przemawiającym na korzyść lub niekorzyść oferty danego banku lub firmy pożyczkowej jest ilość procedur i formalności. Gdzie unikniemy ich nadmiaru, pożyczając jedynie na wyciąg z konta?

Pożyczki przy zminimalizowaniu formalności oferowane są głównie stałym klientom. Należą do niech przede wszystkim te osoby, które posiadają konto osobiste (w przypadku konsumentów) lub rachunek firmowy (w przypadku przedsiębiorców) w danej instytucji. Dzięki posiadaniu ROR-u w banku, w którym wnioskujemy o pożyczkę, rzeczywiście można znacznie przyspieszyć całą procedurę kredytową i zdobyć dostęp do dodatkowych środków. Wówczas nawet żaden wyciąg nie będzie potrzebny - bank przecież doskonale zna historię naszego rachunku.

Przywileje etatowców, emerytów i rencistów

Kredyty bankowe udzielane na podstawie wyciągu z konta są dostępne jednak dla niemal wszystkich, nawet osób, które nie miały nigdy do czynienia z danym bankiem. To, czy bank zgodzi się wyliczyć zdolność kredytową wnioskodawcy na podstawie jego wpływów na ROR, zależeć będzie jednak od umowy w oparciu o którą jest zatrudniony. Jeśli to umowa o pracę - wyciąg z konta spokojnie zastąpi zaświadczenie o zarobkach niemal w każdym banku. Podobnie z emerytami i rencistami, którzy otrzymują świadczenie przelewem.

W przypadku umów-zleceń i o dzieło sam wyciąg jednak nie wystarczy. Może być co najwyżej uzupełnieniem dokumentacji dochodowej (np. gdy nie możemy dostarczyć rachunków do zleceń). Podobnie będzie w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

A który bank umożliwi przynajmniej części klientom uzyskanie pożyczki za okazaniem wyciągu z konta osobistego? W zasadzie - każdy. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, nie oznacza to, że każdy bank chętnie pożyczy nam jedynie po przeanalizowaniu wyciągu z ROR-u. Wszystko zależy od indywidualnej oceny ryzyka kredytowej.

Mniej formalności = drożej

Niestety, gdy chcemy pożyczyć od ręki, składając w banku jedynie oświadczenie o zarobkach, możemy być pewni, że im mniej formalności i im mniej rzetelnie sprawdzona będzie nasza zdolność i wiarygodność kredytowa, tym mniej atrakcyjne warunki i wyższe koszty zostaną nam zaproponowane. Bank ponosi przecież wówczas większe ryzyko. Nie oznacza to też, że bank zapomni o historii kredytowej w BIK-u czy sprawdzeniu klienta w bazach dłużników. Procedura wnioskowania będzie uproszczona, jednak nie do zera formalności.

Pożyczki pozabankowe

Jeśli zależy nam na możliwie największym uniknięciu formalności i błyskawicznym uzyskaniu gotówki, najlepszym rozwiązaniem będą pozabankowe firmy pożyczkowe. Wyciąg z konta, a nawet deklaracja o zarobkach mogą okazać się wystarczające do wydania pozytywnej decyzji.

Musimy jednak pamiętać, że w znacznej większości przypadków otrzymamy tylko mikropożyczki, ograniczone maksymalną kwotą nawet do zaledwie kilkuset złotych. Z drugiej strony może to być też bariera, która zadziała na naszą korzyść. Koszty spłaty takich zobowiązań są bowiem niezwykle wysokie i w przypadku większych kwot mogłyby doprowadzić wielu klientów do bankructwa i nieuchronnej wizyty komornika.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam