Jak wpłacić pieniądze przez wpłatomat? Instrukcja obsługi

2015-04-30 14:38:06

Większość Polaków, wie jak bezpiecznie korzystać z bankomatów. Niestety korzystanie z wpłatomatów, sprawia czasem większą trudność. Przedstawiamy krótką instrukcję obsługi urządzenia dla osób, które jeszcze z wpłatomatu nie korzystały.

Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób wiedziało, jak korzysta się z bankomatów i z dużą rezerwą podchodziło do wypłat gotówki z tych maszyn. Teraz trudno już wyobrazić sobie bez nich życie. Podobna sytuacja ma miejsce z korzystaniem z wpłatomatów, których jest na rynku coraz więcej.

Omiń kolejki przy kasach

Żeby wpłacić pieniądze na konto osobiste, najczęściej idziemy do banku i stajemy w kolejce. Mało tego - w wielu bankach jeszcze za taką operację trzeba zapłacić prowizję. Wpłatomaty rozwiązują te problemy.

Tak samo jak można wypłacić gotówkę z bankomatów, można ją również wpłacić za pośrednictwem wpłatomatu. Korzystanie z tych urządzeń jest bardzo proste i zbliżone do siebie.

Jak wpłacać?

Proces wpłaty pieniędzy na konto poprzez skorzystanie z wpłatomatu przebiega następująco:

  1. Aby skorzystać z wpłatomatu, należy włożyć kartę debetową do czytnika.
  2. Następnie należy wpisać kod PIN w celu autoryzacji transakcji, upewniając się, czy nikt w pobliżu nie przebywa.
  3. Po wpisaniu kodu i potwierdzeniu poprawności informacji należy przeliczyć kwotę, jaką mamy zamiar wpłacić, oraz liczbę banknotów.
  4. Po włożeniu banknotów do szczeliny bankomat przyjmie gotówkę, a na wyświetlaczu pojawi się informacja o liczbie i nominale pieniędzy.
  5. Wpłacona kwota zostanie zaksięgowana na rachunku klienta, a on otrzyma potwierdzenie wpłaty w postaci wydruku z wpłatomatu.

Należy zachować ostrożność!

W posługiwaniu się wpłatomatem należy zachować daleko idącą ostrożność.

  • Trzeba pamiętać, aby wpłacać pieniądze spokojnie i stosować się do informacji, jakie ukazują się na ekranie maszyny.
  • Nie należy przekraczać czasu odliczanego przez maszynę do zakończenia operacji, ponieważ ta zostanie anulowana.
  • Nie można wpłacać zniszczonych banknotów, nie wolno również ich spinać. Pieniądze powinny być w dobrym stanie, ponieważ pogniecionych wpłatomat może nie przyjąć. W jednym pliku nie może też być więcej banknotów niż 30 sztuk.
  • Zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność, wpisując numer PIN. Najlepiej zasłaniać ręką klawiaturę wpłatomatu.
  • Jeżeli zauważymy jakieś dziwne urządzenie przy wpłatomacie (np. nakładkę na klawiaturze urządzenia), nie wpłacajmy pieniędzy i natychmiast poinformujmy o tym bank.

Zabierajmy wydruki

Przy wypłatach z bankomatów zawsze pojawia się informacja, czy ktoś chce potwierdzenia operacji. Użytkownicy często rezygnują z takich potwierdzeń. Przy wpłatach lepiej jednak zabierać potwierdzenia, nawet z nieudanych operacji. Może to być później pomocne w razie zgłaszanych reklamacji.

Potencjalne problemy

Wpłatomat czasem może zwrócić gotówkę, a informacja o tym pojawi się na ekranie urządzenia. Wówczas pieniądze należy odebrać w miarę szybko i sprawnie. Często też zdarza się, że wpłatomat zwraca pieniądze w dwóch transach, jeżeli w pliku było więcej banknotów.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam