Jak aktywować kartę w PKO BP?

2015-03-30 13:16:07

Otrzymując nową kartę płatniczą (niezależnie od tego, czy będzie to karta debetowa, czy kredytowa), należy ją aktywować. Na szczęście jest to szybki i wygodny proces. Sprawdź, jak to zrobić w PKO Banku Polskim.

Aktywacja karty płatniczej - niezależnie od jej rodzaju - jest bezpłatna. Sposób aktywacji zależy od ustaleń danego banku-wystawcy karty i może się różnić w zależności od tego, jaką kartę posiadamy. Przykładowo w PKO Banku Polskim nie wszystkie opcje aktywacji dla karty kredytowej dostępne są również dla kart debetowych.

Aktywacja karty debetowej

Kartę debetową można aktywować, wykonując operację z użyciem kodu PIN - najlepiej w bankomacie PKO Banku Polskiego. Czynność te nie niesie za sobą konieczności jednoczesnej wypłaty środków. Na ekranie bankomatu wystarczy jedynie wybrać odpowiednią opcję i cieszyć się uzyskaniem dostępu do pełnej funkcjonalności karty. Na podobnych zasadach wznowimy kartę, którą otrzymamy wówczas, gdy dotychczasowa straci ważność.

Sprawdź też: Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?

Aktywacja karty kredytowej

Kartę kredytową PKO Banku Polskiego aktywować możemy na cztery sposoby:

  • w iPKO

Najwygodniejszym sposobem aktywacji karty kredytowej jest skorzystanie z systemu bankowości internetowej iPKO, o ile posiadacz karty ma dostęp do serwisu. Od pewnego czasu bank oferuje jego odświeżoną wersję iPKO, której obsługa, dzięki przejrzystości i intuicyjności serwisu, nie powinna nikomu sprawić problemu.

Po zalogowaniu w systemie wystarczy kliknąć w zakładkę "Karty", a naszym oczom ukażą się kafelki wyświetlające przypisane do naszego konta karty debetowe i kredytowe. Naszym zadaniem będzie wybór nieaktywnej karty kredytowej, a następnie przejście do opcji "Szczegóły rachunku", w której dostępne będą podstawowe informacje i operacje możliwe do wykonania na danej karcie. W polu "Status karty" widnieć będzie, czy nasza karta jest już aktywna. W razie konieczności będziemy mogli ją aktywować. Operacja ta będzie wymagała autoryzacji.

  • w oddziale

Udanie się do oddziału w celu aktywacji karty jest chyba najbardziej czasochłonnym rozwiązaniem, choć wielu klientom - szczególnie starszym - z pewnością przypadnie do gustu.

  • przez Kartolinię

Nowe karty płatnicze można aktywować na infolinii, pod numerem telefonu 801 124 365 lub +48 81 535 60 50 – numer dostępny za granicą. Zanim konsultant PKO BP dokona aktywacji, przeprowadzi krótką rozmowę w celu identyfikacji tożsamości rozmówcy.

  • w bankomatach PKO Banku Polskiego

Podobnie jak w przypadku kart debetowych, kartę kredytową możemy aktywować w bankomacie - dokonując operacji przy użyciu kodu PIN. Pamiętajmy, że nie musimy przy tym wypłacać gotówki.

Sprawdź też: Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

Obsługa kart płatniczych

Warto pamiętać, że po wydaniu i aktywacji karty, jej ustawianie nie do końca muszą odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom. Na szczęście zdecydowaną większość ustawień możemy zmienić samodzielnie w iPKO (między innymi dlatego warto korzystać z bankowości elektronicznej). Wśród dostępnych dla użytkownika opcji należy wymienić choćby ustawienia limitów transakcji, zmianę numeru PIN, określenie zasad bezpieczeństwa, zmianę wizerunku karty czy jej unieważnienie, np. w przypadku kradzieży lub zagubienia.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam