Ile kosztuje przelew za granicę w PKO BP?

2015-04-14 08:02:53

Wykonanie przelewu na zagraniczne konto bankowe zawsze wiąże się z pewnymi opłatami. Jakie koszty poniesiemy w przypadku transferu pieniędzy za granicę z konta w PKO BP?

Wykonywanie przelewów zagranicznych wiąże się z nieco innymi procedurami niż ma to miejsce w przypadku transakcji krajowych.

Jak wykonać przelew zagraniczny?

Przede wszystkim musimy pamiętać o poprawnym uzupełnieniu w formularzu przelewu danych odbiorcy i jego banku - w tym przynależnym mu numerów SWIFT (BIC) i IBAN. Pierwszy z nich jest kodem pozwalającym na identyfikację banku. W przypadku przelewów krajowych bank automatycznie dokonuje takiej identyfikacji, jednak systemy banków zagranicznych nie muszą posiadać odpowiednich informacji, dlatego musimy uzupełnić je samodzielnie.

Kod SWIFT może być wyrażony w 8 lub 11 znakach. W przypadku PKO Banku Polskiego zastosowano pierwsze rozwiązanie, a treść kodu to: BPKOPLPW.

Numer IBAN odnosi się do zapisu numeru rachunku bankowego i jest uzupełniony często o dodatkowe informacje, pozwalające lepiej zidentyfikować bank i rachunek odbiorcy.

SEPA - tani przelew w euro

W przypadku krajów Unii Europejskiej i transakcji w euro dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z przelewów SEPA - najtańszych przelewów walutowych. Obowiązują one także dla Szwajcarii, Norwegii, Monako, Lichtensteinu czy Islandii. Jest to najtańsza forma przelewu, która w PKO BP kosztuje w przypadku osób fizycznych:

  • 8 zł (gdy przelew zlecony został przez serwis elektroniczny lub telefoniczny),
  • 15 zł (gdy przelew zlecony został w oddziale).

EOG - przelewy w walutach krajów europejskich

Inną formą przelewu wewnątrz UE i Norwegii, Lichtensteinu i Islandii jest polecenie wypłaty EOG (Europejski Obszar Gospodarczy). Do EOG należą wszystkie kraje UE oraz Islandia, Norwegia, Liechtenstein. Przelewy te dokonane mogą być w walutach takich jak: EUR, CZK, DKK, CHF, LTL, NOK, PLN, SEK, HUF, GBP. W przypadku przelewy w euro środki powinny być w banku odbiorcy najdalej następnego dnia roboczego po złożeniu zlecenia (albo po dacie wskazanej w tym poleceniu). Jeśli przelew dotyczy innej waluty niż euro, czas przekazu pieniędzy może się wydłużyć do 3 dni roboczych.

Jeśli przelew będzie wykonany w EUR, jego koszt wyniesie:

  • 25 zł (gdy przelew zlecony został przez serwis elektroniczny lub telefoniczny),
  • 50 zł (gdy przelew zlecony został w oddziale).

Za przelew w innych niż euro walutach krajów EOG przyjdzie zapłacić:

  • 0,15% kwoty polecenia wypłaty, ale nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 130 zł (gdy przelew zlecony został przez serwis elektroniczny lub telefoniczny),
  • 0,25 % kwoty polecenia wypłaty, ale nie mniej niż 50 zł i nie więcej niż 190 zł (gdy przelew zlecony został w oddziale).

Pozostałe polecenia wypłaty (kraje poza EOG)

Jeśli chcemy przesłać pieniądze na konto poza kraje należące do SEPA czy EOG, w walucie znajdującej się w tabeli kursów walut PKO BP, zapłacimy:

  • 0,15% kwoty polecenia wypłaty, ale nie mniej niż 25 zł i nie więcej niż 130 zł (gdy przelew zlecony został przez serwis elektroniczny lub telefoniczny),
  • 0,25 % kwoty polecenia wypłaty, ale nie mniej niż 50 zł i nie więcej niż 190 zł (gdy przelew zlecony został w oddziale).

W przypadku poleceń wypłaty poza systemem SEPA i EOG, czas ich realizacji może być dłuższy niż terminy wskazane dla tamtych systemów.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam