Konto oszczędnościowe na 4% w Getin Banku - warto zakładać?

2015-04-22 12:47:37

 Niskie oprocentowanie lokat bankowych i brak krótkoterminowych perspektyw na poprawę sytuacji skłania do wyboru kont oszczędnościowych, by po prostu przeczekać złą passę. Getin Bank pokazuje jednak, że nawet na rachunku oszczędnościowym można efektywnie zarabiać miesiącami, a nawet latami - i to 4% w skali roku. Gdzie tkwi haczyk?

Konto oszczędnościowe Getin Banku charakteryzuje się przede wszystkim wysokim oprocentowaniem - 4% w skali roku przy comiesięcznej kapitalizacji odsetek. Oprocentowanie jest gwarantowane aż do końca 2016 roku. Haczyk? Konieczność spełniania określonych w umowie warunków. Konkretnie - dwóch warunków, do których należy:

  • posiadanie ROR-u w Getin Banku, na który wpływa wynagrodzenie w kwocie min. 1000 zł oraz
  • comiesięcznie dokonywanie płatności kartą debetową za sumę min. 300 zł.

Sprawdź też: Oszczędzanie? To nie dla mnie... Najczęstsze wymówki Polaków

Warto podkreślić, że podobnych zysków przez tak długi czas nie otrzymamy obecnie na żadnym innym rachunku oszczędnościowym. W przypadku lokat 4% w skali roku zarobimy tylko jednorazowo, na promocyjnych depozytach 3-miesięcznych, co w praktyce trudno nawet ze sobą porównywać.

Tylko do o10 tys. zł

Istotnym ograniczeniem na rachunku Getin Banku jest natomiast maksymalna kwota podlegająca wysokiemu oprocentowaniu. Jej limit to bowiem 10 tysięcy zł. Dodatkowo, jeśli klient nie będzie spełniał warunków umowy, oprocentowanie rachunku znacznie spadnie. Standardowo wynosi ono 1,5 proc., a w przypadku aktywnych klientów: od 2,5 do 2,9 proc.

Opłaty

Getin Bank nie pobiera żadnych opłat za otwarcie i prowadzenie swojego rachunku oszczędnościowego. Z drugiej jednak strony wymagane jest posiadanie lub otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, na którym konieczne będzie spełnianie wymienionych wcześniej warunków. Konto oszczędnościowe można zatem otworzyć w pakiecie z kontem osobistym Getin UP lub Słonecznym.

Klient może też liczyć na swobodę we wpłacaniu i wypłacaniu środków z konta, jednocześnie pamiętając, że tylko dwa pierwsze przelewy w każdym miesiącu są darmowe. Koszt kolejnych do od 4,99 zł za transakcję internetową, do 9,99 za przelew telefoniczny.

Czy warto?

Jeśli mamy pewność, że w kolejnych miesiącach będziemy w stanie spełniać warunki banku odnośnie do transakcji kartą debetową i przelewania wynagrodzenia, propozycja konta oszczędnościowego Getin Banku z pewnością jest bardzo atrakcyjna.

Sprawdź też: Jak zarabiać na opcjach walutowych?

Pewnym ograniczeniem może być maksymalna kwota środków podlegających promocyjnemu oprocentowaniu, jednak warto zaznaczyć, że w większości depozytowych ofert bankowych zyski już od pierwszej złotówki są liczone na poziomie niższym niż 2-proc. w skali roku. 4-procetowy zysk dla 10 tysięcy zł to więc doskonała okazja na pomnożenie swoich oszczędności.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam