Kredyt na skuter - ile będzie kosztować?

2015-04-16 11:02:46

Jeśli chcemy się przemieszczać po mieście szybko i sprawnie, warto zainwestować w skuter. Ile kosztuje zakup takiego pojazdu z pomocą kredytu?

Zatłoczone miasta to zmora kierowców. Często stanie w korkach zajmuje więcej czasu niż piesza wędrówka do miejsca docelowego. Aby uniknąć tracenia czasu i zapewnić sobie komfort przemieszczania się bez wysiłku, dobrze jest postawić na praktyczne rozwiązanie, jakim jest skuter. Jaki sprzęt wybrać?

Wybór sprzętu

Zanim spojrzymy na sposoby finansowania skuterów, dobrze jest rzucić okiem na oferty rynkowe. Jest to ważne, ponieważ od ceny pojazdu zależy, jaki sposób finansowania wybierzemy. Najprostsze i najtańsze są skutery o pojemności do 50 centymetrów sześciennych. Taki sprzęt w zupełności nam wystarczy. Oczywiście możemy chcieć czegoś lepszego, szybszego, ale wtedy trzeba liczyć się z większym wydatkiem.

Do 5000 zł

Do kwoty 5000 zł możemy kupić albo skuter zupełnie nieznanej firmy, ale za to nowy sprzęt, albo wybrać sprzęt używany uznanej marki (Yamaha, Aprilia, Piaggio). To, na który krok się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji, no i oczywiście od dostępności produktów na rynku.

Finansowanie

Przy skuterze kosztującym do 5000 zł warto jest skorzystać z kredytu gotówkowego. Propozycji finansowania na rynku jest całkiem sporo. Jeśli mamy do tego nieco oszczędności, możemy wziąć kredyt gotówkowy tylko na część ceny pojazdu. Co istotne, kredyt gotówkowy może spłacić w krótkim czasie i mieć tę transakcję za sobą bardzo szybko.

Powyżej 5000 zł

Wybierając skuter popularnej i uznanej marki, takiej jak Peugeot, Aprilia czy Yamaha, należy liczyć się z dużo większym wydatkiem. Ceny zaczynają się od prawie 10 tys. do nawet 15 tys. złotych. Krótko mówiąc, markowy skuter to koszt używanego samochodu średniej klasy.

Finansowanie kredytem samochodowym

Jeśli chcielibyśmy kupić skuter, ale nie mamy potrzebnej gotówki, możemy skorzystać z celowego kredytu samochodowego. Kilka banków oferuje nam taką możliwość. Dzięki temu na warunkach kredytu samochodowego kupimy dla siebie jednoślad. Trzeba pamiętać, że oferta kredytowa przy kupnie skutera może się nieco różnić od tej, gdy kupujemy auto.

Przyjrzyjmy się warunkom oferty Santander Consumer Banku:

  • wpłata własna od 20%,
  • maksymalna kwota kredytu: 30 000 zł,
  • okres kredytowania: do 36 miesięcy,
  • akceptowanie wszystkich źródeł dochodu.

Niestety, bank wymaga wkładu własnego. Skutkiem tego przynajmniej 1/5 wartości pojazdu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Ze względu na stosunkowo krótki okras spłaty (choć odpowiedni dla kwoty kredytu, która w przypadku zakupu skutera nie jest wysoka), koszt odsetkowy nie powinien być dla kredytobiorcy przytłaczający.

A jak prezentuje się oprocentowanie kredytów samochodowych, które możemy przeznaczyć na zakup skutera? Obecnie oscyluje wokół 6-7% w skali roku. Nie zapominajmy tez o prowizji, która przeważnie wynosi 2-3%.

A może kredyt gotówkowy?

Mimo że kredyt samochodowy okaże się nieco tańszy, formalności w jego przypadku mogą być nieco bardziej skomplikowane, a i nie każdy bank chętnie sfinansuje w ten sposób zakup skutera. Można więc do tego celu posłużyć się kredytem gotówkowym. Sprawdźmy warunki najtańszej oferty. Zakładamy, że potrzebujemy pożyczki na kwotę 5 tys. zł, którą chcemy spłacić w ciągu 2 lat.

Najtańszą w kwietniu ofertę znajdziemy w Volkswagen Bank direct, a jest nią Kredyt Plus. Rata, jaką przyjdzie nam płacić to 230,72 zł, co da całkowitą kwotę do zapłaty równą 5 537,39 zł. Oprocentowanie nominalne kredytu to 10%, bank nie pobiera prowizji ani nie wymaga ubezpieczenia kredytu. Za pożyczkę zapłacimy więc ostatecznie ok 540 zł.

Tomasz Słupczyński