Sposoby na obniżenie składek ZUS

2015-03-25 14:10:44

Przedsiębiorcy, którym kończą się ulgi w opłatach składek na ubezpieczenie społeczno-zdrowotne, często zastanawiają się nad tym, czy istnieje szansa na obniżenie wysokości płatności do ZUS. Otóż istnieje! Sprawdź, w jaki sposób można to osiągnąć i tym samym zaoszczędzić.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie działalności gospodarczej, powinni zdawać sobie sprawę z kosztów, jakie będą musieli ponosić. Poważnym wydatkiem jest odprowadzanie podatku dochodowego do urzędu skarbowego oraz składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W początkowym okresie działalności firmy przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi podatkowe, ale tylko przez dwa lata. Później już muszą płacić. Czy da się obniżyć składki na ZUS? Całkowicie wyeliminować się ich na pewno nie da.

Rok bez ZUS-u

Idea Bank proponuje początkującym przedsiębiorcom Kredyt na Start + Rok bez ZUS. Idea Bank proponuje taką ofertę z myślą o początkujących, dopiero rozwijających się firmach. Środki z uzyskanego kredytu w tym banku można zagospodarować w różny sposób (generalnie na rozwój firmy). Oferta płacenia przez bank składek ZUS przez rok jest dla początkującego przedsiębiorcy nie do przecenienia. Problemem są jednak składki w dalszej działalności firmy.

Optymalizacja zagraniczna

Optymalizacja zagraniczna to dość ryzykowne rozwiązanie, chociażby z uwagi na to, że niekoniecznie jest to do końca legalne. Już od jakiegoś czasu działają na rynku firmy doradcze, oferujące optymalizację składek poprzez zatrudnianie pracowników poza granicami kraju. Niestety, najczęściej jest to fikcyjne zatrudnienie, istniejące jedynie na papierze.

Sprawdź też: Preferencyjny ZUS - ile wynosi w 2015 roku?

Należy udowodnić swoje racje

Zatrudnienie za granicą, najczęściej w Anglii, na Słowacji lub na Litwie, wprawdzie uprawnia do zwolnienia firmy z opłacania składek ZUS, jednakże przedsiębiorca, który zdecydował się na takie rozwiązanie, musi udowodnić, iż tak rzeczywiście jest. Jeżeli właściciel firmy nie będzie w stanie udokumentować prawdziwego zatrudnienia, grożą mu bardzo wysokie kary finansowe.

Upozorowanie pracy nie popłaca

W myśl polskiego prawa wszelka pozorowana działalność jest karalna. Nawiązanie stosunku pracy z pracownikiem, a więc podpisanie z nim umowy o pracę, oznacza, że pracownik zobowiązuje się do wykonania określonych zadań na rzecz pracodawcy, pod jego nadzorem oraz w określonym przez niego miejscu. Za tę właśnie pracę pracownik jest wynagradzany. Jeżeli to wszystko jest fikcją, pracodawcy grożą określone prawem konsekwencje.

Sprawdź też: Kto ma prawo do preferencyjnych składek ZUS?

Czy warto ryzykować?

Firmy doradcze przekonują, iż ich działalność jest legalna, ale takie pozoranctwo nie opłaca się przedsiębiorcom i jest jawnym łamaniem prawa. Są inne, legalne sposoby na obniżenie składek na ZUS i warto z takich rozwiązań skorzystać. Jeżeli ktoś nie wie, jak to zrobić, powinien skonsultować ten problem z doradcą finansowym lub ubezpieczeniowym.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam