Skan palca zamiast karty - w Polsce przybywa bankomatów biometrycznych

2015-04-07 08:38:43

W Japonii technologia biometryczna stosowana jest od dawna. W Polsce - mimo że pojawiła się już kilka lat temu - na razie rewolucji nie przyniosła. Niedługo to się może jednak zmienić.

W Polsce po raz pierwszy technologię biometryczną zastosowały banki spółdzielcze, ale niestety nie rozpowszechniła się ona tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście pomysł ten wraca. Rusza właśnie nowy projekt Planet Cash. Jeszcze w tym roku firma IT Card zamierza zainstalować w Polsce około 2 tys. bankomatów biometrycznych.

Na czym polega technologia biometryczna?

Bankomaty biometryczne to coś zupełnie innego niż bankomaty tradycyjne. Przy wypłatach gotówki z bankomatów biometrycznych niepotrzebne są karty płatnicze, wystarczy tylko zeskanować palec, by wypłacić pieniądze. Aby wypłacić gotówkę, trzeba przyłożyć palec do specjalnego czytnika. Jest to bardzo bezpieczna metoda autoryzacji. 

Najwięcej w sklepach sieci handlowych

Najwięcej tego bankomatów biometrycznych ma zostać zainstalowanych w sklepach sieci handlowych Biedronka, Carrefour oraz Intermarché. Hasło przewodnie przedsiębiorstwa instalującego tego typu urządzenia brzmi: „gotówka w zasięgu palca”. Nie tylko tam będą montowane jednak bankomaty biometryczne. Firma IT Card planuje instalować je na terenie całego kraju w różnych miejscach.

Bankomaty biometryczne w warszawskim metrze

Pierwsze bankomaty biometryczne znajdują się już na stacjach warszawskiego metra i oznaczone są logo Planet Cash. Zainstalowane są na takich stacjach jak Kabaty, Usynów, Służew czy Pole Mokotowskie. Pojawiają się też na kolejnych stacjach. Na pierwszej nitce warszawskiego metra mają być zainstalowane 23 tego typu urządzenia.

Najpierw rejestracja

Aby móc wypłacać gotówkę w bankomatach biometrycznych IT Card, należy zarejestrować swoje dane biometryczne. Do identyfikacji klienta wystarczy przyłożenie palca do czytnika: urządzenie identyfikuje go na podstawie układu naczyń krwionośnych palca. Jest to bezpieczny sposób wypłaty gotówki, bowiem nie ma identycznego układu naczyń krwionośnych u dwóch osób. Urządzenie może zeskanować jedynie żywy palec. Gotówki nie można wypłacić odciętym palcem, bo nie krąży w nim krew – chyba że oszuści znajdą sposób i na martwy palec…

Nie tylko wypłata gotówki

Metoda biometryczna stosowana jest od dawna nie tylko w bankowości, bowiem można dzięki niej np. otwierać drzwi w budynkach hoteli, instytucji publicznych czy firm prywatnych, a także mieć dostęp do ważnych dokumentów złożonych w skarbcach czy specjalnie do tego przeznaczonych skrytkach. W jednym z polskich miast planuje się wprowadzenie tej metody do pobierania świadczeń wypłacanych przez ZUS, dokonywania opłat za bilety komunikacji miejskiej czy za niektóre usługi publiczne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam