Obalamy mity: karta kredytowa tylko dla bogatych

2015-05-25 14:24:41

Karty kredytowe już dawno temu przestały być wyznacznikiem luksusu, stając się dostępnym narzędziem płatniczym dla szerszego grona klientów bankowych. Korzystając z nich, warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.

Po początkowym wielkim zainteresowaniu kartami kredytowymi, napędzanym zresztą przez same banki,  w czasie kryzysu popyt na nie wyraźnie spowolnił. Z rynku tego znikło prawie 40 proc. ogółu tego typu kart. Do dnia dzisiejszego rynek ten nie odbudował się w pełni, bowiem tylko co szósty Polak dysponuje kartą kredytową.

Nieznajomość zasad

Mimo iż karty kredytowe na dobre już zadomowiły się już w bankowej rzeczywistości i portfelach Polaków, a świadomość naszych rodaków dotycząca zasad korzystania z nich stale rośnie, to nadal wielu z posiadaczy kart korzysta z nich w niewłaściwy sposób.

Podstawą jest wiedza o zasadach funkcjonowania okresu bezodsetkowego, czyli czasu, w którym możemy zwrócić (tylko w całości) pożyczoną kwotę, a nie zapłacimy od niej odsetek. Umiar, oczywiście jest też wskazany, ale jak zwykle Polacy wpadają ze skrajności w skrajność i albo w ogóle nie korzystają z kart kredytowych, które zalegają w portfelach, albo zaciągają duże kredyty, rozliczają jedynie kwoty minimalne, a zadłużenie rośnie.

Czy stać nas na karty kredytowe?

Należy obalić wreszcie mit, że karta kredytowa to produkt dla bogatych. Z pewnością jest ona jednak produktem bankowym tylko dla osób rozsądnych, z głową na karku. Jeżeli ktoś zna zasady korzystania z kart kredytowych i stosuje się do nich, ma praktycznie dostęp do źródła darmowych pożyczek. Dodajmy, że wielu Polaków pracuje na tak zwanych umowach śmieciowych, czyli umowach cywilnoprawnych. Osoby takie często z trudnością wiążą koniec z końcem, więc zastrzyk gotówki zawsze jest przez nich mile widziany. Karty kredytowe dają taką możliwość.

Już nie luksus, lecz konieczność i wygoda

Kiedyś karty kredytowe, zwłaszcza te złote i platynowe, były przejawem luksusu, pewnym rodzajem nobilitacji. Na szczęście ten czas szybko minął. Teraz banki mają w swojej ofercie karty kredytowe, zarówno dla osób bogatych, średnio majętnych, jak i dla osób o niższych dochodach. Pełno jest propozycji bardziej elastycznych, dostosowanych do potrzeb różnych klientów.

Obecnie karta kredytowa, nie jest już produktem prestiżowym, ale oznacza wygodę oraz szybkość działania. Pożyczenie od banku pieniędzy za pomocą karty kredytowej jest ograniczone do minimum formalności i jest to jeden z głównych atutów kart kredytowych.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam