Ile kosztują wiosenne porządki?

2015-03-21 10:44:19

Wiosna coraz bliżej, a my wyglądamy przez zakurzone okna i stwierdzamy, że czas zabrać się za porządki. A tu praca, dom, zakupy i ciągły brak czasu. Problem może rozwiązać firma sprzątająca. Ile będą kosztować wiosenne porządki, gdy skorzystamy z jej usług?

Według statystyk przeciętny Polak pracuje coraz więcej, a po powrocie do domu okazuje się, że trzeba z dziećmi odrobić lekcje, zrobić pranie i zmyć górę brudnych naczyń. Wiosna to czas porządków. Myjemy okna, pierzemy dywany itp. W przypadku, gdy brak nam czasu na tego typu prace, możemy wspomóc się wynajęciem osoby do pomocy lub firmy sprzątającej.

Wydatki na sprzątanie

Pomocne panie do sprzątania zatrudniają nie tylko osoby zamożne, ale również te ze średnią krajową. Dla tej grupy ludzi wynajęcie pani od sprzątania oznacza społeczny awans, czyli zatrudniam sprzątaczkę, bo mnie na to stać. Zarobki takich pań od sprzątania wahają się od kilku do kilkunastu złotych za godzinę.

Standardowo za godzinę sprzątania zapłacimy około 25 złotych. Aby doprowadzić 50-metrowe mieszkanie do porządku, wystarczą 4 godziny.

Czy firma sprzątająca to dobry pomysł?

Generalne sprzątanie, np. na wiosnę, różni się zasadniczo od usług codziennego sprzątania, dlatego do tego typu pracy najlepiej wynająć firmę sprzątającą. Firmy takie dysponują często lepszymi środkami czyszczącymi od tych dostępnych w sklepach. Takie specyfiki świetnie poradzą sobie z kamieniem na drzwiach kabiny prysznicowej czy starym zaschniętym tłuszczem. Cena usług firm sprzątającej jest uzależniona od metrażu mieszkania i jego zabrudzenia. Niektóre firmy wprowadzają pakiety cenowe, np. mieszkanie do 50 m2 - 100 zł, do 100 m2 - do 150 zł, powyżej 200 m2 - cena ustalana jest indywidualnie. 

Cena zależy od miasta

Przykładowo w Poznaniu za mycie okien musimy zapłacić 10 zł za sztukę, natomiast za podstawowe sprzątanie domu - około 80 zł, kompleksowe sprzątanie mieszkania to 110 zł, gruntowne sprzątanie - np. po remoncie - 210 zł.

W Gdańsku za sprzątanie mieszkań zapłacimy od 50 zł, sprzątanie domów - od 100 zł, mycie okien - od 5 zł za 1 m2. Na ostateczną cenę usługi mają wpływ:

  • miejsce sprzątania,
  • metraż powierzchni,
  • częstotliwość sprzątania,
  • zakres czynności,
  • godziny pracy,
  • rodzaj środków czystości,
  • urządzeń czyszczących.

W Warszawie za sprzątanie, które obejmuje odkurzanie dywanów i wykładzin, wycieranie kurzu, opróżnianie pojemników na odpadki i koszy na papier, mycie podłóg, mycie parapetów wewnętrznych, czyszczenie toalet i łazienek, mycie urządzeń sanitarnych, wycieranie blatów kuchennych, mycie drzwi, luster i przeszkleń, musimy zapłacić około 2 zł za 1 m2. Mycie okien z ramami będzie kosztowało od 15 zł za sztukę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam