Przez telefon, Internet czy w oddziale - gdzie wziąć kredyt?

2015-03-27 12:12:56

By pożyczyć od banku niezbędną gotówkę, nie musimy wcale fatygować się do oddziału. Wniosek możemy równie dobrze złożyć drogą internetową, a nawet za pomocą aplikacji mobilnej. Który sposób wnioskowania będzie najkorzystniejszy?

Minęły czasy, gdy bank przypominał urząd, a jego klienci - tłoczących się w długich kolejkach petentów. Obecnie kredytodawcy starają się zachęcać konsumentów i przedsiębiorców do korzystania z usług instytucji na różne sposoby, m.in. ułatwiając im dostęp do kredytów. Te zaciągać możemy już nie tylko podczas osobistej wizyty w oddziale, ale także przez Internet oraz mobilne aplikacje bankowe. Który sposób wnioskowania o pożyczkę będzie najlepszy?

Tradycyjnie w oddziale

Gdy zastanawiamy się nad kredytem, w pierwszej chwili większości z nas na myśl przychodzi udanie się do oddziału banku. Wnioskując tam o pożyczkę, musimy jednak uwzględnić czas, jaki przyjdzie nam cierpliwie przesiedzieć na krzesełku przed biurkiem doradcy bankowego.

Instytucja finansowa musi przecież mieć czas, żeby przeanalizować naszą sytuację finansową i dobrać odpowiednią ofertę. Trzeba przy tym prześwietlić dochody i wydatki wnioskodawcy oraz sprawdzić jego historię w BIK-u, a także zweryfikować, czy jego nazwisko nie widnieje na liście BIG-u. Do tego dochodzi podpisywanie wielu dokumentów (wniosku, a potem umowy kredytowej) i czekanie, aż analityk ostatecznie zatwierdzi zawarcie umowy.

To wszystko trwa, a my przez cały ten czas bezprodukcyjnie tracimy w oddziale banku.

Internetowe pułapki

Jeśli chcemy zaoszczędzić na czasie - możemy wniosek o pożyczkę złożyć przez Internet. Niestety, możliwość pozyskania kredytu całkowicie on-line, bez konieczności udawania się nawet na podpisanie umowy do oddziału banku, zarezerwowana jest głównie dla obecnych klientów poszczególnych instytucji. W przypadku pozostałych zwykle internetowo złożyć można jedynie wstępny wniosek, a reszty formalności dopełnić należy osobiście w placówce bankowej. Co innego w przypadku pożyczek pozabankowych.

Bardzo dużo jest w Internecie ofert pożyczkowych typu chwilówka. Gwarantują one gotówkę szybko i bez skomplikowanych formalności, w tym bez zaświadczeń. Minusem takich zobowiązań jest niska kwota, którą możemy pożyczyć (najczęściej od 500 do 2000 złotych) i krótki termin spłaty (przeważnie od tygodnia do 60 dni). Decydując się na pożyczkę pozabankową, musimy się liczyć z wysokimi kosztami (zwłaszcza prowizyjnymi).

Mobilne pożyczanie

Wiele banków oferuje także swoje usługi przez telefon, a dokładniej - przez bankowość mobilną. W ofercie instytucji finansowych znajdziemy możliwość założenia za pośrednictwem aplikacji banku konta, lokaty czy nawet wzięcie pożyczki. Zasady korzystania z kredytów mobilnie są niemal takie same jak w przypadku pożyczek zaciąganych przez bankowość internetową. Różni się to tylko tym, że dokonujemy wszystkich czynności przez specjalną aplikację banku. 

Wnioskując o kredyt przez Internet (w tym przez aplikacje mobilne), zyskujemy na czasie i wygodzie, a często nawet na kosztach. Niektóre banki (np. mBank) posiadają specjalne propozycje kredytowe z obniżonym oprocentowaniem czy prowizją dla osób, które zdecydują się na skorzystanie z oferty drogą on-line. Mimo wszystko wielu osobom taka forma procesowania umów nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu oko w oko z doradcą, który wyjaśni zawiłości umowy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam