Brak zasięgu Internetu mobilnego: jak rozwiązać problem?

2015-04-15 13:41:14

Internet mobilny nie tylko ułatwia wielu z nas życie, ale sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni. Co zrobić, jeśli nie mamy jednak zasięgu?

Żyjemy w czasach mobilności. Znaczy to tyle, że coraz więcej usług, które kiedyś miały charakter stacjonarny, dostępnych jest z każdego miejsca dzięki telefonom komórkowym. Nie inaczej jest z Internetem. Dzięki usłudze Internetu mobilnego oferowanej przez największych operatorów telefonii możliwe staje się wchodzenie na strony internetowe w drodze, na trasie lub w dowolnym miejscu.

Sprawdź zasięg

Każdy duży operator działający w naszym kraju ma w swojej ofercie Internet mobilny. Usługi są coraz lepsze, co oznacza nie tylko szybszy transfer danych, niższe ceny oraz ciekawsze pakiety, ale także coraz większy zasięg. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór określonej oferty Internetu mobilnego, niezbędne będzie sprawdzenie dostępnego zasięgu. Możemy to zrobić na stronie internetowej operatora, gdzie znajdziemy mapę zasięgu.

Brak zasięgu: wina telefonu

Problemy z zasięgiem Internetu mobilnego mogą wynikać z różnych przyczyn. Jedną z najczęstszych są zakłócenia i uszkodzenia samych telefonów komórkowych. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że z naszym telefonem jest coś nie tak. Może to być zła konfiguracja Internetu, uszkodzenie mechaniczne czy jakiś program, który wszystko psuje.

Jeżeli więc stwierdzimy, że mamy problem z połączeniem się do sieci, choć mamy Internet mobilny, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy powodem nie jest nasz telefon. Jeżeli jest z nim wszystko w porządku, przechodzimy do drugiej kwestii, czyli…

Brak zasięgu: wina operatora

Tutaj problemy mogą być dwojakiej natury:

  • chwilowe trudności w transferze danych na danym obszarze lub
  • permanentnie słaby zasięg na danym obszarze.

Pierwsza trudność ma charakter temporalny i wynika albo z prac naprawczych albo niegroźnej awarii. Możemy liczyć, że po naprawie wszystko wróci do normy, a my będzie mogli korzystać z sieci swobodnie. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z permanentnie słabym zasięgiem na granicy jego braku. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że na danym obszarze zasięg Internetu jest po prostu słaby. Aby uniknąć takich sytuacji, należy więc bardzo dokładnie przestudiować mapę zasięgu każdego operatora.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam