Jak porównywać oferty kredytów samochodowych?

2015-03-25 17:14:50

Nie każdy, kto marzy o własnym samochodzie, ma pieniądze na jego zakup. Kredyty dają możliwość sfinansowania zakupu auta, w związku z tym klientów bankom nie brakuje. Ofert finansowania pojazdów jest całkiem sporo. Problem w tym, którą z nich wybrać.

Poszukując sposobu na sfinansowanie zakupu pojazdu, najczęściej wybieramy kredyt samochodowy, chociaż auta można również kupować za kredyty gotówkowe czy pożyczki hipoteczne. Kredyty gotówkowe są jednak zbyt drogie, natomiast aby starać się o pożyczki hipoteczne, trzeba posiadać odpowiednią nieruchomość, która posłużyłaby jako zabezpieczenie spłaty długu. Stawiamy więc na kredyty samochodowe, chociaż również one mają swoje wady.

Analiza ofert najważniejsza

Oferty kredytów samochodowych są różne w poszczególnych bankach. Na początek należy sprawdzić ofertę banku, w którym mamy założone konto osobiste, który zna nasze finanse i w którym możemy liczyć na uproszczone procedury czy upusty cenowe. Jednakże należy również sprawdzić oferty innych banków. Taką możliwość dają zestawienia porównywarek internetowych. Trudno biegać od banku do banku i sprawdzać oferty kredytów samochodowych. Najlepiej zrobić to przez Internet.

Warunki proponowane przez bank, w tym cena kredytu, zależą od wielu elementów, np. od wieku samochodu, który mamy zamiar zakupić, marki auta, wkładu własnego czy okresu kredytowania. Pamiętajmy, że inaczej banki podchodzą do finansowania zakupu nowych aut, a inaczej do zakupu używanych.

Są także wady

Wadą kredytu samochodowego jest to, że kupowane auto jest zabezpieczeniem rzeczowym kredytu. W praktyce oznacza to, że bez zgody banku nie będzie można go sprzedać przed spłatą zaciągniętego kredytu. Bank może oczywiście wyrazić zgodę na sprzedaż samochodu, ale najpierw kredytobiorca będzie musiał się z bankiem rozliczyć lub zmienić sposób zabezpieczenia spłaty zadłużenia.

Różne warunki spłaty

Spłata kredytu samochodowego najczęściej odbywa się w ratach miesięcznych, ale może też być inny sposób na spłatę kredytu, np. wykorzystanie rat balonowych. Taki system kredytowy funkcjonuje w bankach powiązanych z koncernami samochodowymi. Są to kredyty przeznaczone tylko na zakup nowych pojazdów. Przy wyborze jak najkorzystniejszych kredytów samochodowych należy również sprawdzić ofertę tzw. banków samochodowych, które często są w stanie zaoferować upusty w cenie samego pojazdu. Udostępniają przy tym często wspomniane już kredyty balonowe, typu 3/30, 60/40 czy 50/50.

Koszty rzeczywiste są najważniejsze

Przy kredytach samochodowych, tak samo jak przy innego rodzaju pożyczkach, ważne są koszty, dlatego należy sprawdzić RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania, a nie samo oprocentowanie nominalne. Zestawienia najlepszych kredytów samochodowych oraz ich dokładną analizę można przestudiować po wejściu na strony porównywarek internetowych.

Tomasz Słupczyński