Można liczyć na wsparcie dla nowych firm z Funduszy Europejskich 2014-2020

2015-03-18 16:51:59

Masz świetny pomysł na założenie działalności? Jedynym problemem jest brak odpowiednich środków? Istnieje możliwość skorzystania z dotacji oraz innych funduszy na rozkręcenie własnego biznesu. Sprawdź, z jakich programów można obecnie korzystać.

Jeśli chodzi o dotacje unijne, to sytuacja zmienia się dość często. Zdarza się, że pomimo zapewnień, iż dany nabór wniosków był tym ostatnim, nagle znajdują się dodatkowe środki na prowadzenie dalszych działań. Wówczas organizowane są kolejne konkursy. Obecnie istnieje możliwość pozyskania środków w ramach konkursów Funduszy Unijnych okresu programowania 2014-2020.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe także dla przedsiębiorców?

Kilka programów do wyboru

Z funduszy europejskich w latach 2014–2020 nowo powstające firmy będą mogły skorzystać w ramach kilku programów. Są to programy:

  • Inteligentny Rozwój,
  • Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz
  • Polska Wschodnia.

Tym razem środki przeznaczone będą w mniejszym stopniu na inwestycje, natomiast więcej otrzymać będzie można na działania wspierające wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Firmy będą mogły więc liczyć na więcej usług dodatkowych oferowanych przez ośrodki innowacji, w tym inkubatory. Usługi będą miały charakter kompleksowy.

Polska Wschodnia

Z programu Polska Wschodnia finansowane będą na przykład  platformy startowe dla nowych pomysłów. Potencjalne firmy będą mogły liczyć na zidentyfikowanie indywidualnych potrzeb i uzyskanie dostępu do stanowiska pracy. Zapewniona zostanie opieka w formie branżowego mentoringu, coachingu i innych usług niezbędnych do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu biznesowego. Firmy uzyskają wsparcie przy wprowadzaniu swojego produktu na rynek.

Inteligentny Rozwój

W ramach programu Inteligentny Rozwój liczyć można z kolei na środki na wspólną realizację projektów biznesowych przez przedsiębiorców i naukowców. Podmioty będą mogły wspólnie wypracować rozwiązania, wdrożyć i pozyskać kapitał na dalszy rozwój. Wszystko to ma sprzyjać wdrażaniu najciekawszych koncepcji biznesowych przez pozyskanie kapitału od prywatnych inwestorów.

Sprawdź też: Dotacje unijne na założenie firmy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój ma zapewnić lepsze dostosowanie podaży B+R do potrzeb rynku, a także ma na celu pobudzenie popytu przedsiębiorstw na innowacje i prace badawczo-rozwojowe. Program obejmie także inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która posłuży stworzeniu innowacyjnych produktów i usług.

Wiedza, Edukacja, Rozwój

Następcą Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest PO Wiedza, Edukacja, Rozwój. Tym razem program w zdecydowanie mniejszym stopniu ukierunkowany jest na bezpośrednie wspieranie projektów szkoleniowych. Ma on na celu dofinansowanie projektów systemowych. Bezpośrednio ma wpłynąć na wzrost poziomu zatrudnienia oraz spójności społecznej, a także poprawę funkcjonowania administracji publicznej.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam