Jak płacić bezpiecznie w Internecie?

2015-03-19 11:08:21

Często słyszymy o niebezpieczeństwach wiążących się z transakcjami wykonywanymi drogą internetową. Niestety przestępcy stają się coraz bardziej pomysłowi, próbując obchodzić wszelkimi możliwymi sposobami zabezpieczenia bankowe. Jak się przed tym ustrzec i utrudnić im zadanie?

Zlecając przelew bankowy czy płacąc kartą kredytową przez Internet, narażamy się na ryzyko kradzieży i wykorzystania naszych danych. Nawet jeśli nic nie wzbudza naszych obaw, może okazać się, że ktoś próbuje ukraść nasze pieniądze. Coraz częściej zdarzają się przypadki podszywania się pod instytucje finansowe. To jednak nie jedyny sposób na wyłudzenia.

  Uwaga na karty

  Głównym sposobem płatności za zakupy internetowe jest przelew bankowy, wielu z nas korzysta także z opcji płatności przy odbiorze, a także z serwisów płatności, np. PayU czy PayPal. Najmniej wciąż przy dokonywaniu płatności korzystamy z kart płatniczych. Czy to oznacza, że to narzędzie uważamy za najmniej bezpieczne w przypadku płatności przez Internet?

  W przypadku korzystania z plastiku istotne jest to, abyśmy posługiwali się nim rozsądnie. Dokonujmy zakupów w zaufanych sklepach. Dbajmy o to, aby nikt nie przechwycił numeru wraz z kodem zabezpieczającym. Ryzyko jest spore, ponieważ jeśli nie mamy dodatkowego zabezpieczenia, np. 3D Secure, każdy po np. sfotografowaniu karty może z niej skorzystać.

  Na co jeszcze uważać?

  Jeśli otrzymaliśmy maila, w którym jesteśmy proszeni o podanie danych karty, np. jej numeru lub PIN-u albo swoich danych, ignorujemy je. Niebezpieczne może również okazać się otwieranie załączników. Kontrolujmy dość regularnie stan swojego rachunku bankowego. W przypadku gdy zauważymy transakcje, których nie dokonaliśmy, poinformujmy o tym bank. Oprócz stanu konta sprawdzajmy numer konta, na które chcemy przekazać pieniądze. Unikniemy wirusów, które potrafią zmienić kilka cyfr w numerze rachunku, kopiowanego do okienka przeprowadzania operacji.

  Korzystaj z zaufanych witryn

  Bardzo istotne jest to, z jakich witryn korzystamy, przeprowadzając transakcje. Dużą pewność dają nam te oznaczone certyfikatem bezpieczeństwa. Będzie on prawidłowy, jeśli zaczyna się od https:// zamiast http://. Po kliknięciu na kłódkę otrzymamy informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny oraz obecności symbolu kłódki na dole strony. Ponadto jeśli mamy wątpliwości i pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu lub braku możliwości jego weryfikacji, nie kontynuujmy transakcji. Wiarygodność strony możemy potwierdzić, chociażby robiąc samodzielnie research w Internecie czy rozmawiając ze znajomymi.

  Sprawdzony komputer

  Dużo bezpieczniej będzie również, jeśli przeprowadzając transakcje, skorzystamy ze sprawdzonego komputera. Zadbajmy, aby wyłączona była opcja zapamiętywania danych wpisywanych do formularzy.

  Żaneta Pilarska

  Słownik finansowy
  Kalkulatory

  Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

  Sprawdzam