Samsung Pay przełomową mobilną usługą płatniczą?

2015-03-18 17:29:47

Samsung Pay ma zapoczątkować nową epokę w sektorze płatności mobilnych i e-handlu. Korzystanie z tej opcji ma być możliwe w większości punktów sprzedaży. Czy mobilna usługa płatnicza zaproponowana przez Samsung Electronics okaże się przełomowa?

Przygotowując swoją mobilną usługę płatniczą, Samsung wykorzystał znaną dotychczas technologię NFC (Near Field Communication), a także nową - MST (Magnetic Secure Transmission). Połączenie tych dwóch technologii ma sprawić, że z płatności mobilnych będzie korzystała większa grupa osób i akceptowało je będzie więcej punktów sprzedaży.

Przełom?

Do tej pory mimo kolejnych wprowadzanych na rynek mobilnych portfeli, nie cieszyły się one zbyt dużym zainteresowaniem. Główną przyczyną był niewielki stopień akceptacji tego rodzaju płatności przez punkty handlowe, w których korzystano z terminali odczytujących paski magnetyczne.

Przewaga rozwiązania wprowadzonego przez Samsunga polega na tym, że korzystając z usługi Samsung Pay możliwe jest dokonywanie transakcji w istniejących terminalach płatniczych. Aby zapewnić jak największą możliwość korzystania z Samsung Pay, zaproszono do współpracy sieci płatnicze MasterCard i Visa.

Najnowsza technologia

Samsung chce, aby nowe rozwiązanie było akceptowane niemal wszędzie. Ma to być możliwe dzięki zastosowaniu technologii nazwanej Magnetic Secure Transmission. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z Samsung Pay bez względu na to, czy terminale obsługują technologię NFC.

Karty kredytowe wydawane pod własną marką

We współpracy z Synchrony Financial i First Data Corporation pod własną marką wydawane będą również karty kredytowe (PLCC), które będzie można obsługiwać stosując technologię MST. Zwiększy to szanse na skorzystanie z Samsung Pay jako uniwersalnego rozwiązania w dziedzinie płatności mobilnych.

Ułatwienie dla handlowców

Samsung Pay jest rozwiązaniem sprzyjającym handlowcom. Aby móc akceptować płatności mobilne, nie muszą oni wymieniać posiadanych terminali. Usługa nie będzie również obarczać sprzedawców żadną prowizją za realizowane płatności. Cały proces płatności ma być w założeniu bezpieczny i prosty. Aby skorzystać z opcji, wystarczy kilka prostych kroków, po czym należy wywołać aplikację Samsung Pay, wybrać daną kartę płatniczą i autoryzować transakcję.

Czy nowe rozwiązanie okaże się przełomowe? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze trochę poczekać. Wygląda jednak na to, że dotychczasowe rozwiązanie Apple - Apple Pay - może czuć się zagrożone.

Żaneta Pilarska