Zmiany w programie MdM - czy wpłyną na wysokość dopłat?

2015-03-14 09:09:34

Trwają prace nad wprowadzeniem zmian do rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych - Mieszkanie dla Młodych. Główna zmiana polegała będzie na zwiększeniu dofinansowania, z którego beneficjenci będą mogli skorzystać. O ile wzrosną dopłaty?

Do wprowadzenia zmian w programie Mieszkanie dla Młodych już tylko krok. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniający jego zasady. Głównym udogodnieniem będzie możliwość otrzymania wyższych dopłat przez rodziny lub osoby wychowujące dzieci.

Co się zmieni?

Po wprowadzeniu zmian z programu Mieszkanie dla Młodych korzystanie z niego będzie łatwiejsze. W przypadku małżeństw i osób wychowujących co najmniej troje dzieci zniesione zostanie ograniczenie wieku. Dotychczas dopłatę mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Ograniczenie to, co prawda, pozostanie dla osób samotnych oraz małżeństw, które nie posiadają dzieci lub mają ich mniej niż troje.

Przywileje dla rodzin wielodzietnych

Zniesione zostanie także dla rodzin z trójką i więcej dzieci ograniczenie dotyczące wcześniej posiadanej nieruchomości. Dotychczas z dofinansowania mogły korzystać jedynie osoby, które nie posiadały własnego mieszkania czy domu. Po zmianach rodziny wielodzietne mimo posiadanej wcześniej nieruchomości będą mogły skorzystać z dopłaty.

Najważniejsze - wyższe dopłaty

Najważniejszą kwestią wydaje się być wysokość dopłat. Poziom dopłat wzrośnie. Rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20 procent dopłaty, a z trójką - 30 proc. lub więcej. Dodatkowo dla rodzin wielodzietnych zmienią się zasady obliczania dopłaty. Po zmianach dla największych rodzin będzie to 65 m2 (teraz dopłata przysługuje maksymalnie do 50 m2).

Po co zmiany?

Wprowadzone zmiany mają sprawić, że od połowy 2015 roku, gdy prawdopodobnie przepisy wejdą w życie, będzie można dzięki programowi, sfinansować większą niż dotąd liczbę mieszkań. A potencjalnym beneficjentom łatwiej będzie się do programu zakwalifikować i większy będzie wybór mieszkań objętych dopłatami.

    Żaneta Pilarska

    Słownik finansowy
    Kalkulatory

    Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

    Sprawdzam