56,4% gospodarstw domowych nie ma i nie chce kredytów gotówkowych

2015-03-13 11:44:15

Na rynku kredytowym panuje obecnie przyjazna atmosfera. Obniżki stóp procentowych powodują, że pożyczki są tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Z badań przeprowadzonych przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że Polacy są jednak dość powściągliwi w zaciąganiu kolejnych kredytów gotówkowych.

Gospodarstwa domowe podchodzą z rezerwą do kredytów gotówkowych. Z raportu przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.wynika, że przeszło 65% badanych gospodarstw domowych nie posiada kredytu gotówkowego. 56,4% spośród nich nie zamierza takiego zobowiązania podejmować.

Wyniki tych badań wskazują na ogólny trend wśród konsumentów. Wielu z nich podchodzi z dużą rezerwą do propozycji pożyczkowych kierowanych przez instytucje finansowe. Można dopatrywać się w tej sytuacji nadmiernej ostrożności, ale warto także zwrócić uwagę na jej pozytywny aspekt – takie działania świadczą o wyższej świadomości konsumentów, ostrożnej kalkulacji i korzystania z kredytów tylko w razie potrzeby.

Zaledwie jeden na dziesięciu ankietowanych deklarował chęć skorzystania z kredytu gotówkowego. Wynik ten podtrzymuje stale spadająca liczba osób, które opowiadają się za zaciąganiem zobowiązań finansowych.

Polacy stają się ostrożni przy zaciąganiu zobowiązań kredytowych. Część osób już posiada kredyty - gotówkowe, ratalne, hipoteczne - i nie chce się bardziej zadłużać. Wiele osób wychodzi również z założenia, że należy przeznaczać na konsumpcję tylko te środki, które faktycznie się posiada. Wciąż pozostaje jednak spora grupa osób zainteresowanych kredytowaniem bieżących potrzeb lub niespodziewanych wydatków.

Duży wpływ na chęć zaciągania pożyczek ma sytuacja na rynku pracy i sytuacja gospodarcza kraju. Osoby o stabilnym zatrudnieniu, które nie obawiają się o utratę pracy, są często bardziej skłonne do zakupów ratalnych i kredytów konsumenckich. Spadek bezrobocia i rozwój gospodarczy to czynniki, które mają olbrzymi wpływ na nastroje gospodarstw domowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że oferty banków w zakresie kredytowania są coraz bardziej atrakcyjne.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam