Jak długo bank rozpatruje wniosek o kredyt?

2015-05-27 10:32:33

Jeśli potrzebujemy pieniędzy, nie warto zostawiać złożenie wniosku kredytowego na ostatnią chwilę. Sprawdź, ile czasu może zająć bankowi rozpatrzenie wniosku o pożyczkę i od czego jest to uzależnione.

Zdarzają się sytuacje, w których decyzja odnośnie do udzielenia kredytu gotówkowego może być udzielona bardzo szybko, nawet w kilka minut. Najczęściej wnioski kredytowe są jednak rozpatrywane przez kilka godzin. Czasem procedura ta zajmuje nawet kilka dni (zwłaszcza, jeśli zaistnieje wymóg uzupełnienia dokumentacji przez wnioskodawcę). W przypadku kredytów hipotecznych proces ten może potrwać i 30 dni.

Jak przebiega proces analizy wniosku?

Co przez czas analizy dzieje się z wnioskiem kredytowym? Odpowiedź jest prosta – zaraz po tym, gdy klient złoży wniosek kredytowy, wszelkie dane w nim zawarte muszą zostać zweryfikowane.

Sprawdzana są następujące dane dotyczące wnioskodawcy:

  • wysokość i źródło dochodu,
  • miejsce zatrudnienia,
  • historia kredytowa,
  • aktualne zobowiązania finansowe .

W przypadku kredytów hipotecznych sporo czasu zajmuje także ekspertyza nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem spłaty kredytu. Nawet, gdy klient przedstawia w banku własną ekspertyzę, bank i tak musi poddać ją weryfikacji, a to trwa.

Braki w dokumentacji

Proces analizy kredytowej może się przeciągać. Bank w każdej chwili, na każdym etapie może poprosić o dostarczenie dodatkowych dokumentów związanych z dochodem, zatrudnieniem lub przedmiotem kredytu. Każde z takich dodatkowych zapytań wydłuża okres rozpatrywania wniosku. W dodatku na uzupełnienie dokumentacji klient ma określony czas. Niedostosowanie się do wymaganych terminów może zamrozić proces weryfikacji, przeciągnąć go lub nawet spowodować odrzucenie wniosku i konieczność rozpoczynania całej procedury od początku.

Kredyty hipoteczne

Przy zawieraniu umowy z deweloperem, prywatnym właścicielem nieruchomości lub ekipą budowlaną warto najpierw upewnić się, że otrzymamy kredyt w potrzebnej wysokości i że otrzymamy go w stosownym terminie. Najwłaściwiej byłoby uwarunkować proces finalizacji zakupu od momentu otrzymania kredytu w banku. To daje nam zabezpieczenie na wypadek drobnego opóźnienia w banku, a drugiej stronie umowy pewność, że po otrzymaniu środków z kredytu sfinalizujemy umowę.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam