Jak włączyć LTE w telefonie?

2015-03-21 09:33:08

Internet LTE to usługa skierowana do najbardziej wymagających klientów - zwłaszcza tych, którzy wysoko cenią sobie komfort w codziennym korzystaniu z urządzeń mobilnych. Jak korzystać z tego standardu transmisji danych?

Na wstępie należy podkreślić, że z zalet szybkiego i stabilnego połączenia LTE mogą korzystać tylko osoby posiadające odpowiednie urządzenia, a więc modemy, routery czy telefony obsługujące technologię LTE. Choć jest to opcja zarezerwowana głównie dla smartfonów z tzw. "górnej półki", to coraz częściej możemy spotkać ją również w modelach znacznie przystępniejszych cenowo. Wielu producentów zdecydowało się również na wprowadzenie na rynek smartfonów w kilku wersjach, w tym z LTE.

Czy mój smartfon obsługuje LTE?

Z pewnością wiele osób zastanawiało się też, czy ich smartfon jest w stanie obsługiwać transmisję danych w standardzie LTE. Jeśli nie posiadamy pod ręką pudełka, a kupując urządzenie obojętna była dla nas akurat ta funkcjonalność, to z poziomu telefonu możemy sprawdzić, czy możliwie jest skorzystanie z dobrodziejstw LTE na posiadanym przez nas telefonie.

By sprawdzić powyższe, wystarczy wejść w zakładkę "Ustawienia" i następnie wybrać pole "Sieci zwykłe i bezprzewodowe". Kolejnym krokiem będzie wybranie opcji "Więcej"/"Transmisja danych"/"Sieci bezprzewodowe". Dzięki temu telefon wyświetli aktualny tryb sieci, w jakiej pracuje, a także dostępne inne rozwiązania. Jeśli na liście znajdziemy tryb 4G lub LTE, z pewnością będziemy mogli z niego skorzystać.

Jak skorzystać z LTE?

Poza posiadaniem odpowiedniego urządzenia, do korzystania z LTE potrzebne będzie wykupienie odpowiedniej usługi u swojego operatora i otrzymanie od niego karty USIM. Po jej zainstalowaniu w miejscu standardowej karty SIM i ustawieniu trybu sieci na LTE (w sposób opisany powyżej), można bez przeszkód cieszyć się wszystkimi możliwościami szybkiego Internetu.

Zalety LTE

Główną korzyścią wynikającą z posiadania Internetu LTE jest nieosiągalna dla innych standardów prędkość transmisji danych, a także wysoka stabilność połączeń. Na korzyść sieci 4G przemawia też jej duży zasięg, pokrywający terytorium prawie całego kraju. Obecnie korzystanie z usługi LTE nie jest drogie, a coraz częściej nie posiada też ograniczeń w postaci limitu danych.

Arkadiusz Wojciechowski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam