Jak włączyć i wyłączyć Internet w roamingu?

2015-04-10 12:23:52

Korzystanie z Internetu w ramach roamingu może być drogie. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak wyłączyć tę usługę.

Dostęp do Internetu za granicą potrafi być nieocenioną wygodą. Problem polega jednak na tym, że taka usługa może nas naprawdę drogo kosztować, jeśli nie będziemy jej odpowiednio kontrolować. Na co należy zwrócić więc uwagę, korzystając z telefony na zagranicznym urlopie?

Automatyczna transmisja danych w roamingu

Wielu operatorów i wiele telefonów stara się automatycznie włączyć transmisję danych dla urządzeń, które ich użytkownicy zabrali ze sobą za granicę. Oznacza to, że transfer danych rozpocznie się z chwilą połączenia. Nie chodzi tu koniecznie o to, że stanie się tak, gdy będziemy przeglądać strony internetowe. Transfer może zostać aktywowany przez aplikacje z w tle lub synchronizację kont. Innym źródłem transferu mogą być automatyczne aktualizacje. 

Wyłączamy roaming danych

Jeśli nasz telefon z automatu ma włączony Internet w roamingu, może się okazać, że nawet brak jakiejkolwiek wizyty na stronie WWW za granicą będzie i tak skutkował rachunkiem za transfer. By uniknąć tego ryzyka, przed wyjazdem z kraju należy wyłączyć wszystkie automatyczne synchronizacje kont, aktualizacje oraz działanie aplikacji w tle.

Synchronizacja kont

Aby uniknąć synchronizacji kont i niepotrzebnych kosztów, należy ją po prostu wyłączyć. W większości nowoczesnych smartfonów znajdziemy specjalne pole w ustawienia, gdzie będziemy mogli podjąć decyzję, jakie konto chcemy synchronizować, a jakiego nie chcemy. Ustawienie tego zajmie nam tylko chwilę.

Ograniczanie danych w tle i aktualizacji

Dzięki ograniczaniu danych w tle i aktualizacji sprawimy, że aplikacje, które są zainstalowane na naszym telefonie nie będą pobierać danych bez naszej wiedzy. Jeśli mamy np. aplikację do prognozy pogody, nie będzie ona aktualizowana. Stanie się to tylko wtedy, kiedy sami o tym zdecydujemy.

Roaming danych

Niezbędne będzie także znalezienie w ustawienia opcji z roamingiem danych. Wystarczy ręcznie ustawić, że nie chcemy roamingu danych. W skutek tego transfer zostanie zablokowany, a my nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów.

Włączanie roamingu danych

Wyżej opisaliśmy sytuacje, w których roaming danych jest włączony automatycznie. Może zdarzyć się jednak inaczej: że transfer danych w roamingu należy włączyć ręcznie. Wtedy należy poszukać odpowiednich pól w naszym telefonie i tam je włączyć w zależności od naszych potrzeb.

Arkadiusz Wojciechowski