Jak sprzedać niezapłacone faktury?

2015-03-31 10:29:45

Opóźnienia w płatnościach zdarzają się w wielu firmach. Oczekiwanie na uregulowanie zaległych rachunków jest nieprzyjemne i frustrujące. Zamiast biernie zastanawiać się, czy klient w ogóle uiści należność, można rozważyć odsprzedanie wierzytelności i mieć problem z głowy od ręki.

Wykup wierzytelności to usługa adresowana przede wszystkim do firm. To w biznesie najczęściej zdarzają się dotkliwe opóźnienia w otrzymywaniu pieniędzy za udzielone świadczenia lub sprzedany towar. Nie warto zwlekać i miesiącami odkładać decyzji o sprzedaży wierzytelności. Po długim czasie może to być już mało opłacalne rozwiązanie.

Jak sprzedać długi?

By sprzedać wierzytelność, należy przede wszystkim wybrać firmę windykacyjną, z którą chcemy współpracować. Najlepiej kierować się opiniami na temat działalności danej firmy. Wiele podmiotów działa na rynku od wielu lat, posiada przy tym ugruntowaną pozycję i dobrą renomę. Nie dajmy się skusić podejrzanym ofertom.

Gdy dokonamy już wyboru firmy windykacyjnej, reszta działań będzie szybka i prosta:

  1. Kontaktujemy się z wybraną firmą poprzez formularz on-line lub telefonicznie.
  2. Podajemy informacje związane z wierzytelnością i dłużnikiem, następnie czekamy na analizę naszej sprawy.
  3. Firma windykacyjna dokonuje analizy dłużnika. Weryfikuje jego sytuację i ustala, czy istnieje szansa na odzyskanie długu.
  4. W zależności od wyników analizy i dokładnych ustaleń, firma windykacyjna przygotowuje ofertę wykupu wierzytelności.

Jakie wierzytelności można sprzedać?

Najczęściej odsprzedawane są niezapłacone faktury, nakazy zapłaty, noty odsetkowe i weksle. Zdarzają się jednak indywidualnie ustalane wykupy wierzytelności innego typu. Nawet jeśli mamy do ściągnięcia jakiś nieszablonowy dług, warto skontaktować się z przedstawicielem wybranej firmy windykacyjnej i poprosić o analizę sytuacji.

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, warto porównać i przeanalizować propozycje kilku firm. Zwróćmy uwagę na koszty danych operacji i na renomę wybranych instytucji. To gwarancja zadowolenia i odzyskania słusznej ilości środków.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam