10 przykazań pożyczkobiorcy

2015-04-30 10:25:21

Pożyczki to ciągle popularny sposób na zastrzyk finansowy. Polacy chętnie korzystają z nich nie tylko w bankach, ale również w firmach pożyczkowych. Tak naprawdę w jednym i drugim przypadku ważny jest zdrowy rozsądek i ostrożność. Oto 10 przykazań odpowiedzialnego pożyczkobiorcy. 

1. Kto sprawdza, nie błądzi

Jeśli bierzemy pożyczkę w banku, wiemy, z jakim podmiotem podpisujemy umowę i możemy liczyć na jego wiarygodność, pilnowaną przez takie instytucje jak Komisja Nadzoru Finansowego.

Inaczej sprawia przedstawia się z pozabankowymi pożyczkami. W takim przypadku warto dokładnie sprawdzić, z jaką firmą pożyczkową mamy do czynienia, poznać na jej temat opinie. Możemy również sprawdzić informacje o danej firmie pożyczkowej na stronie internetowej KNF.

2. Czytanie to podstawa

Koniecznie należy przeczytać umowę pożyczkową, zanim ją podpiszemy. Nieważne, że jest długa, napisana drobną czcionką lub zawiera niezrozumiałe sformułowania. Jeśli naprawdę nam się śpieszy, zapoznajmy się dokładnie z formularzem informacyjnym o kredycie konsumenckim - wymienione będą w nim na 2 stronach wszystkie koszty, jakie poniesiemy w związku z umową. Należy zapoznać się z dokumentem punkt po punkcie, a w przypadku wątpliwości, prosić pożyczkodawcę o wyjaśnienia.

Umowa zawiera istotne informacje na temat podejmowanych przez nas zobowiązań i trzeba koniecznie je poznać. Jeśli, pomimo wyjaśnień, umowa budzi nasze wątpliwości, lepiej jej nie podpisywać. Pamiętajmy też, że przy kredycie konsumenckim mamy aż 14 dni na bezpłatne zrezygnowanie z umowy.

3. Zaufanie zawsze ograniczone

Powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania zawsze, gdy w grę wchodzą pieniądze, a szczególnie, gdy bierzemy pożyczkę w firmie pozabankowej. Pamiętajmy, że obietnice i zapewnienia przekazane ustnie mogą nam się nie przydać, bo trudno będzie je udowodnić, np. przed sądem. Żądajmy wszystkiego na piśmie, z podpisem i pieczątką. Mając taki dokument, łatwiej będzie dochodzić swoich praw.

4. Dane dotyczące stron umowy

Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, należy sprawdzić poprawność danych w tym dokumencie, zarówno naszych, jak i pożyczkodawcy. To samo dotyczy wszelkich regulaminów i tabel opłat – również powinny zawierać nazwę pożyczkodawcy.

5. Koszty dodatkowe i RRSO

Atrakcyjne oprocentowanie pożyczki to nie wszystko. Należy dokładnie poznać i przeanalizować wszystkie dodatkowe opłaty i koszty zawiązane z tą pożyczką, by potem uniknąć rozczarowania, a nawet kłopotów. Warto zwrócić uwagę na roczną rzeczywistą stopę oprocentowania (RRSO), która jest wskaźnikiem określającym koszt pożyczki.

6. Terminy spłaty

Warto dokładnie zapoznać się także z terminami i harmonogramem spłaty danej pożyczki, z terminami spłat poszczególnych rat.

7. Konsekwencje opóźnień w spłacie

Warto już podpisując umowę sprawdzić, kiedy kredytobiorca wyśle do nas pierwsze upomnienie o zaległości. Takie monity bywają kosztowne (nawet 30 zł za list), dlatego warto wiedzieć, w którym dniu wystąpienia opóźnienia w spłacie raty wierzyciel zacznie nas upominać.

8. Uważaj na chwilówki!

Błyskawiczne pożyczki, najczęściej przez Internet, to skuteczny sposób na szybkie pozyskanie gotówki bez skomplikowanych formalności, ale warto uważać na takie pożyczki. Nie dość, że często są po prostu drogie, to jeszcze musimy zwrócić pieniądze przeważnie w krótkim czasie - zwykle w ciągu 30 dni, a wszelkie opóźnienia mogą być bardzo kosztowne.

9. Zdrowy rozsądek nic nie kosztuje

Warto podchodzić do pożyczania pieniędzy ze zdrowym rozsądkiem i uważać szczególnie na niezwykle atrakcyjnie wyglądające oferty. Nie ma nic za darmo i przeważnie w takich ofertach jest ukryty haczyk.

10. Umiar przede wszystkim!

W pożyczaniu pieniędzy należy zachować umiar. Zadłużajmy się tylko, jeśli nie możemy zdobyć pieniędzy w inny sposób i tylko na kwotę, jaka jest nam rzeczywiście potrzebna. Pamiętajmy, że zbyt duże zobowiązania mogą zachwiać naszym domowym budżetem, a nawet wpędzić nas w pętlę zadłużenia.

Tomasz Słupczyński