Oszczędzanie małych kwot ma sens?

2015-06-30 11:45:56

Oszczędzanie nie jest żadną ekstrawagancją, a posunięciem zapewniającym bezpieczeństwo finansowe. Oszczędzanie jest łatwiejsze niż wiele osób sądzi i wcale nie trzeba do tego wiele zarabiać.

Według badania TNS Polska, przeprowadzonego w ubiegłym roku, 34% badanych Polaków bardzo rzadko odkładało pieniądze, 16% robiło to w miarę regularnie, a tylko 2% oszczędzało regularnie, odkładając pieniądze co miesiąc. Jednocześnie 60% ankietowanych stwierdziło, że bardzo chętnie zaczęłoby oszczędzać, gdyby ich zarobki były wyższe. Tymczasem, żeby skutecznie budować swoje bezpieczeństwo finansowe, nie trzeba wcale odkładać ogromnych sum. Najczęściej kwestia wysokości zarobków jest podnoszona jako wymówka, by w ogóle nie odkładać pieniędzy na przyszłość.

Porządkowanie wydatków

Trudno jednak oszczędzać, gdy nie kontroluje się swoich wydatków, co jest grzechem większości Polaków, a co w konsekwencji prowadzi do przysłowiowego wyrzucania pieniędzy w błoto (np. nieodpowiednio zużywając prąd, przeznaczając zbyt dużo na niepotrzebne zakupy). Bardziej racjonalne podejście do wydatków pozwoli skutecznie zagospodarować nawet małe kwoty, bo ich oszczędzanie również - wbrew pozorom - ma duży sens.

Ważne jest nastawienie

Błędem wielu osób jest myślenie, że małe kwoty w skarbonce do niczego się nie przydadzą. A przecież to właśnie one budują większy kapitał.

Ważne, że by w ogóle rozpocząć oszczędzanie, ale również żeby robić to konsekwentnie i z głową. Jego skuteczność jest uzależniona m.in. od czasu, jaki przeznaczymy na odkładanie pieniędzy, od wielkości sumy, jaką nieustannie powiększamy, a w końcu od wysokości zysków. Istotne jest wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania, który nie może obyć się bez konsekwencji i systematyczności.

Żeby oszczędzanie było łatwiejsze, warto obrać sobie jakiś cel, który chcemy osiągnąć, dzięki zgromadzonemu kapitałowi. Dążenie do osiągnięcia tego celu może być ważnym czynnikiem motywacyjnym.

Produkty oszczędnościowe

Inny aspekt skutecznego oszczędzania to wybór odpowiedniego produktu oszczędnościowego. Na pewno nie warto trzymać pieniędzy w domu w skarpecie. Nie trzeba od razu szukać skomplikowanych rozwiązań inwestycyjnych, wystarczy po prostu konto oszczędnościowe lub lokata, na którą będziemy mogli wpłacać małe kwoty. W ten sposób małymi krokami możemy osiągnąć duży cel.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam