Jak porównywać oferty ubezpieczeniowe?

2015-05-29 16:26:16

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie jest zadaniem prostym. Na rynku jest wiele firm ubezpieczeniowych oraz instytucji finansowych, które świadczą usługi w tym zakresie. Gdzie więc szukać najlepszego ubezpieczenia i jak porównać oferty, by wybrać najlepszą?

Porównanie to klucz do wyboru najkorzystniejszej oferty. Nie warto ograniczać się do przejrzenia jednej witryny ubezpieczyciela lub wizyty w jednej firmie ubezpieczeniowej. Nie warto również podejmować decyzji pod wpływem impulsu, namowy pracowników banku i pod presją czasu. Ubezpieczenia to produkty, które zabezpieczają nasze mienie oraz chronią nas przed różnego typu wypadkami i ich następstwami. Powinny być dobrane dokładnie do naszych indywidualnych potrzeb.

Co będzie, gdy się pomylimy?

Ubezpieczenie to ważny instrument ochronny, należy się więc przyłożyć do jego wyboru. Wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację – wykupiona polisa na życie nie obejmuje wielu aspektów, w dodatku wyklucza odpowiedzialność ubezpieczyciela w różnych (dość oczywistych) sytuacjach. To nie jest solidne i pewne zabezpieczenie dla ubezpieczonego i jego rodziny. Taka polisa może się okazać zupełnie niepotrzebna.

Ubezpieczenie należy wybierać rozsądnie, nie tylko na podstawie niskiej ceny, ale przede wszystkim w oparciu o zaufanie do instytucji, która tę usługę oferuje.

Samemu, nie znaczy dobrze

Przy wyborze ubezpieczenia bardzo pomocne bywają wizyty u doradców ubezpieczeniowych. To osoby, które szybko i przystępnie porównają dla nas różne oferty i przedstawią ich wady oraz zalety. Możemy takiego porównania dokonać samodzielnie w domu. Wystarczy skorzystać z porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeń.

Na co zwracać uwagę?

Najlepiej przeglądać oferty pod kątem najważniejszych dla nas parametrów (np. wysokości składki, zakresu ochrony, wysokości świadczenia). Pomocne może być ich zestawienie w formie tabeli – to przejrzysta i wygodna forma do porównania poszczególnych aspektów.

Bez względu na to, czy chcemy wybrać ubezpieczenie turystyczne, komunikacyjne czy na życie, powinniśmy zacząć od solidnego porównania ofert pod kątem interesujących nas parametrów, a także poznać szerszą opinię na temat danej firmy ubezpieczeniowej. Na tej podstawie można dokonać dobrego wyboru.

Marzena Kazbieruk