Na lokatę czy do skarpety - jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

2015-05-14 14:46:09

Oszczędzanie do przysłowiowej skarpety nie ma zbyt wiele sensu. Odłożone w tej sposób pieniądze w żaden sposób nie procentują, a wręcz tracą na wartości. Poznaj 4 powody, dla których dużo lepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie na lokacie.

Każda inwestycja ma za zadanie powiększyć pulę posiadanych przez nas pieniędzy, by na koniec oszczędzania było ich znacznie więcej. Lokata jest jednym z najwygodniejszych i najbardziej popularnych sposobów na oszczędzanie. Powala na uzyskanie odsetek (obecnie oprocentowanie nie stoi na zbyt wysokim poziomie, co jest uzależnione od ostatnich obniżek stóp procentowych), które zrekompensują nam ewentualną stratę wartości pieniądza oraz pozwoli - mniej lub więcej - zarobić. Dlaczego jest lepsza od przysłowiowej skarpety?

1. Bez ryzyka

Lokaty bankowe to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie stabilność i brak większego ryzyka podczas oszczędzania. Depozyty nie przyniosą tak dużych zysków jak inwestowanie, ale są bezpieczne i pozwalają mieć pewność, że po zakończeniu inwestowania otrzymamy zwrot środków powiększonych o należne odsetki.

2. Sposób na pokonanie inflacji

Dlaczego lepiej oszczędzać na lokacie niż odkładać pieniądze do szuflady? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pieniądze zaoszczędzone, ale nie zainwestowane w żaden sposób, leżą bezczynnie, najczęściej tracąc na wartości na skutek inflacji. To powoduje, że odkładane środki po zakończeniu oszczędzania są warte mniej, niż powinny.

3. Duży wybór ofert

Najlepszej lokaty najlepiej szukać w kilku bankach równocześnie. Obecnie oferty tego typu nie są tak kuszące, jak jeszcze kilka lat temu. Wciąż można jednak znaleźć dobre propozycje, szczególnie na lokaty kilkumiesięczne. Warto rozważyć założenie lokaty w banku, w którym nie mamy konta. Często dla nowych klientów są przygotowywane oferty specjalne.

4. Przejrzyste warunki

Lokata nie jest instrumentem finansowym, który wymaga poświęcenia wiele czasu dla zrozumienia mechanizmu jego działania. Przy wyborze lokaty zwróćmy szczególną uwagę na poziom jej oprocentowania, częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz czas jej trwania i warunki ewentualnego odnawiania. Te parametry pozwolą najlepiej porównać oraz dopasować ofertę do własnych potrzeb.

Pomocnym narzędziem do wyboru najlepszej lokaty bankowej będzie porównywarka finansowa. Możemy również skorzystać z doświadczenia doradców finansowych albo samodzielnie wybrać się do kilku różnych banków.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam