Leasing konsumencki vs kredyt samochodowy - co kiedy wybrać?

2015-03-07 11:28:55

Samochód to często niezbędny element naszego życia. Większość polskich rodzin nie wyobraża sobie bez niego funkcjonowania. Nawet w dużych miastach jest popularnym środkiem transportu. Kupno auta, szczególnie nowego, to jednak duży wydatek. Jak to sfinansować?

Kupno samochodu wiążę się z podjęciem wielu ważnych decyzji. W związku z tym, że auto będzie nam służyło przynajmniej kilka lat, warto zastanowić się nad jego marką, pojemnością silnika, a nawet kolorem. Gdy już wybierzemy odpowiednie parametry i model, przychodzi czas na ustalenie sposobu sfinansowania zakupu. Jedną z dostępnych opcji jest kredyt samochodowy. Drugą natomiast może być leasing konsumencki.

Dzierżawienie pojazdu

Leasing konsumencki polega na dzierżawie, wynajmie pojazdu. W okresie spłaty leasingu leasingodawca jest właścicielem samochodu, który użytkowany jest za jego przyzwoleniem przez leasingobiorcę. Auto, stanowiące przedmiot leasingu, staje się naszą własnością po spłacie wszystkich należnych rat oraz po dokonaniu wykupu, czyli wpłaceniu opłaty końcowej, stanowiącej kilkanaście lub kilkadziesiąt procent wartości samochodu.

Sprawdź też: Gdzie szukać kalkulatorów leasingu konsumenckiego?

Mniej formalności

Leasing jest dobrą alternatywą dla osób potrzebujących samochodu, a posiadających np. kredyt hipoteczny. W związku z obciążeniem zdolności kredytowej mogą mieć problem z zaciągnięciem nowego zobowiązania. Leasingodawcy badają zdolność kredytową w sposób nieco inny, mniej restrykcyjny niż banki w związku z tym mamy większe szanse na pozytywną decyzję co do udzielenia finansowania.

W przypadku leasingu czeka nas również mniej formalności niż w banku. W tym wypadku często wystarczają dwa dokumenty tożsamości oraz oświadczenie o dochodach. Większość formalności leży po stronie leasingodawcy.

Mocna pozycja leasingodawcy

Leasing konsumencki pozwala na negocjacje ceny samochodu, co przy zakupie u dealera samochodowego jest raczej mało skuteczne. Firmy leasingowe, dzięki mocnej pozycji przetargowej, mają możliwości uzyskania większych upustów od stawek cennikowych. Dotyczy to szczególnie popularnych marek samochodów. Im większe zamówienie, tym wyższe upusty dla firmy.

Sprawdź też: Konsumenci wybierają PKO Leasing

Pod względem wysokości rat, leasing niewiele różni się od kredytu samochodowego. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wynegocjowane upusty, to koszt leasingu w porównaniu do kredytu może być niższy. Co prawda, ta forma finansowania samochodu nie jest jeszcze tak popularna wśród konsumentów, jak w przypadku firm, ale warto zastanowić się nad taką alternatywą kredytu.

Ilona Maciejuk