Tani kredyt samochodowy - gdzie go szukać?

2015-03-11 10:13:51

Kupno auta to poważna decyzja. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na auto używane, czy nowe, zwiążemy się z nim na kilka lat. Większości z nas nie stać na taki wydatek w gotówce, w związku z tym często decydujemy się na kredyt samochodowy. Jak go właściwie wybrać?

Polacy chętnie korzystają z kredytów samochodowych. Nic dziwnego - na rynku usług finansowych dostępnych jest wiele ofert tego typu kredytów. Często w celu przyciągnięcia kredytobiorców banki proponują przy tym różnego rodzaju promocje, umożliwiające pozyskanie pieniędzy na zakup auta. Jak wśród nich się nie zagubić i wybrać ten kredyt, który rzeczywiście będzie tani?

Analiza potrzeb

Zanim zaczniemy poszukiwać kredytu samochodowego, powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami odnośnie do auta, np. czy ma to być pojazd nowy, czy używany, jaką wybrać markę, pojemność silnika, kolor itp. Następnie musimy rozważyć, na jaką ratę miesięczną możemy sobie pozwolić przy osiąganych przez nas dochodach. Warto też przemyśleć udział wkładu własnego, który pozwoli uzyskać niższą ratę kredytu, skróci okres spłaty. Często umożliwi także uzyskanie atrakcyjniejszych warunków kredytowych. W końcu klient, który ma pieniądze na wkład własny, umie sobie radzić z gotówką - większe niesie to zatem prawdopodobieństwo, że przykładnie poradzi sobie ze spłatą zadłużenia.

Gdzie szukać kredytu?

Szukanie kredytu samochodowego możemy zacząć od swojego banku, w którym posiadamy konto osobiste. Może być tak, że ta instytucja finansowa posiada ciekawą promocję na taki kredyt lub zaproponuje nam inne atrakcyjne warunki. Na pewno plusem tego sposobu pozyskania kredytu są zwykle uproszczone procedury kredytowe - jeśli na nasze konto osobiste prowadzone przez dany bank wpływa nasza pensja, bank już wie, ile zarabiamy - może obyć się więc bez zaświadczeń.

Pamiętajmy też o promocjach. Miejmy jednak na względzie, że zwykle oferty promocyjne przygotowane są dla nowych klientów banków. Mają na celu przyciągniecie nowych klientów, dlatego udając się do innej instytucji niż ta w której już posiadany ROR czy inny kredyt, możemy dostać nierzadko ciekawszą propozycję.

Warto przeanalizować kilka różnych ofert bankowych, by wybrać najlepszą, odpowiednio dopasowaną do naszych potrzeb. Kupując auto nowe, możemy zdecydować się na finansowanie zaproponowane w salonie przez dealera. Zaletą takiego rozwiązania jest uproszczona procedura kredytowa. Minusem takiej opcji jest jednak to, że taki kredyt może być droższy od zaciągniętego w banku bez udziału pośrednika.

Zabezpieczenie kredytu

Decydując się na kredyt samochodowy, musimy liczyć się z żądaniem ustanowienia zabezpieczenia ze strony banku. Często wiąże się to z ustanowieniem współwłasności. W ten sposób instytucja finansowa chroni swój interes, ponieważ w przypadku braku spłaty zobowiązania, auto przechodzi na własność banku.

Do kosztów kredytu samochodowego należy wliczyć także ubezpieczenie AC. Większość banków żąda od kredytobiorcy wykupienia takiej polisy. Jest to kolejne zabezpieczenie dla instytucji finansowej. Konieczna jest również cesja polisy AC na instytucję finansową. W przypadku zdarzenia drogowego, uszkodzenia auta nie z naszej winy, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie na rachunek banku, a nie na nasze konto.

Decydując się na kredyt samochodowy, warto zapoznać się z warunkami cenowymi, a także z całkowitym kosztem kredytu. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto ją dokładnie przeczytać i sprawdzić wszystkie szczegóły.

Tomasz Słupczyński