Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatów?

2015-03-04 12:19:31

Coraz więcej Polaków przekonuje się, jak prostym w użyciu narzędziem jest wpłatomat. Banki w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów udostępniają tego rodzaju urządzeń coraz więcej. Pozostaje więc odpowiedzieć na pytanie: jak bezpiecznie korzystać wpłatomatów?

Wpłatomat to urządzenie służące do wpłacania gotówki bezpośrednio na konto osobiste. Wyglądem przypomina bankomat, podobnie łatwe jest korzystanie z niego. Jeśli chcemy z niego skorzystać, musimy posiadać kartę płatniczą wydaną do konta i oczywiście gotówkę, którą zamierzamy wpłacić na rachunek. Urządzenie na podstawie numeru karty połączy ją z numerem rachunku. Następnie środki zostaną zaksięgowane na koncie.

Jak to działa?

Aby skorzystać z wpłatomatu, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, musimy mieć przy sobie kartę debetową. Kartę wkładamy do czytnika urządzenia, a następnie potwierdzamy poprawność informacji (numer karty i rachunku), po czym powinniśmy przeliczyć wpłacaną kwotę, a także liczbę banknotów.

Banknoty powinny być poukładane. Pogniecionych wpłatomat najprawdopodobniej nie będzie chciał przyjąć. Wystarczy, że banknot podłożymy do szczeliny, a urządzenie po wykryciu go, wciągnie banknot do środka i zamknie przesłonę. Następnie na wyświetlaczu urządzenia pojawi się informacja o liczbie i nominale przyjętych banknotów. Środki zostaną zaksięgowane na naszym koncie, a my otrzymamy potwierdzenie transakcji zawierające informacje o kwocie, liczbie i nominale wpłaconych banknotów.

Jak wpłacać bezpiecznie?

Postępujmy zgodnie z pojawiającymi się na ekranie komunikatami. Róbmy to spokojne. Pamiętajmy jednak przy tym, aby nie przeciągać wykonywanych czynności, ponieważ możemy doprowadzić do przekroczenia limitu czasu i anulowania całej operacji.

Ważne jest to, aby przed dokonaniem wpłaty dokładnie przeliczyć pieniądze. Zarówno ich wartość, jak i ilość banknotów. Pamiętajmy również, aby wpłacane pieniądze nie były zniszczone, pogniecione itd. Pieniądze nie mogą być również spięte gumką lub spinaczem. Między banknotami nie powinno być dołączonych papierów, wizytówek itp. Nie wkładajmy również do otworu innej liczby banknotów niż informuje nas maszyna. Banki zalecają także wpłacanie maksymalnie 30 banknotów w jednym pliku.

Po operacji zawsze zabierajmy ze sobą potwierdzenie wpłaty, będzie z pewnością bardzo pomocne, jeśli z jakichś względów środki nie zostaną zaksięgowane na naszym koncie. Ważne będzie także odebranie wydruku w przypadku transakcji niezrealizowanych, będzie to podstawa do złożenia reklamacji i odzyskania pieniędzy. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości zgłośmy to od razu bankowi.

Żaneta Pilarska