Zabezpieczenia kart kredytowych

2015-03-05 18:38:05

Karty kredytowe posiadają liczne zabezpieczenia, które mają uchronić nas, właścicieli kart, przed ryzykiem straty, gdy karta dostanie się w niepowołane ręce. W pełni bezpieczna jest karta jednak wtedy, gdy oprócz zabezpieczeń fabrycznych chroni ją sam właściciel.

Karty kredytowe posiadają kilka elementów, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Nie zapominajmy jednak, że również my, posiadacze kart, musimy starać się, aby karta nie dostała się w niepowołane ręce, bo może się tak zdarzyć, że mimo zabezpieczeń, jakie karta posiada, nasz budżet za sprawą kradzieży zostanie uszczuplony. Jakie więc zabezpieczenia posiadają karty kredytowe i co powinni zrobić ich posiadacze, aby ich pieniądze były bezpieczne?

To posiada każda karta kredytowa

Na każdej karcie kredytowej widnieje numer BIN (Bank Identification Number), czyli numer identyfikujący instytucje finansowe uprawnione do prowadzenia rachunków, czyli banków komercyjnych, spółdzielczych i SKOK-ów. Jest to numer niepowtarzalny. Dzięki niemu można stwierdzić, która instytucja jest wydawcą karty.

Kolejnym zabezpieczeniem jest chip, zawierający zaszyfrowane dane posiadacza karty. Zaszyfrowane są tam imię i nazwisko posiadacza karty, nazwa instytucji finansowej, która ją wystawiła, jak również numer identyfikacyjny karty i datę ważności.

Zabezpieczeniem narzędzia jest także podpis posiadacza karty. Pozwala on na stwierdzenie wiarygodności transakcji zatwierdzanych podpisem. Ponadto na kartach znajdują się elementy widoczne w świetle ultrafioletowym, np. w karcie VISA logo z literą "V" między "I" oraz "A".

Na kartach zamieszczane są również specjalne trzycyfrowe, zabezpieczające transakcje kody internetowe: kod CVV2 dla kart VISA i CVC2 dla MasterCard.

Ponadto na kartach VISA znajduje się hologram, czyli dodatkowy czynnik weryfikacji oryginalności karty.

Wiele zależy od samego użytkownika

Fabryczne zabezpieczenia w niektórych sytuacjach mogą okazać się zawodne. Dlatego ważne, aby użytkownicy byli przezorni. Pamiętajmy o tym, aby chronić numer PIN. Najlepiej nauczyć się go na pamięć. Ustawmy również taki PIN, aby nie było go łatwo zgadnąć. Niech to nie będzie pod żadnym pozorem dzień i miesiąc urodzin (taki kod łatwy będzie do odgadnięcia). Warto również ustawić odpowiednie limity transakcji, aby potencjalny złodziej nie mógł skorzystać ze wszystkich możliwych środków w krótkim czasie.

Istotne jest także, abyśmy nie tracili karty z oczu. Zwróćmy uwagę podczas zakupów, gdy wręczamy kartę sprzedawcy, czy przypadkiem dane z niej nie są nigdzie zapisywane czy fotografowane. I jeszcze jedna ważna kwestia - w momencie, gdy zauważmy, że karta zginęła, natychmiast ją zastrzeżmy. Oczywiście koniecznie zróbmy to samo w przypadku kradzieży.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam