LoopPay alternatywą dla NFC?

2015-03-05 14:11:07

Mobilne płatności stają się coraz popularniejsze. Nic więc dziwnego, że kolejne firmy wprowadzają na rynek nowe rozwiązania. Niedawno swoje rozwiązanie zaproponował koncern Apple. Kolejne planuje już niebawem wprowadzić Samsung.

Niedawno firma Samsung ogłosiła rozpoczęcie wdrażania systemu płatności mobilnych LoopPay. Jest to kolejny system pozwalający na dokonywanie zakupów za pomocą telefonu komórkowego. Sprawdź, czym jest i jak działa LoopPay.

Jak to działa?

LoopPay ma być odpowiednikiem Apple Pay. Jest to system płatności bezgotówkowych. Nowa platforma ma się pojawić w najnowszych smartfonach z serii Galaxy.

LoopPay umożliwia przesłanie danych z urządzenia mobilnego do terminala płatniczego bez konieczności modyfikowania sprzętu akceptanta. Terminal POS nie musi posiadać modułu NFC. Aby jednak dane mogły zostać przesłane, konieczna jest specjalna przystawka do smartfona.

Na czym polega przewaga LoopPay?

Narzędzie ma być prostsze do wprowadzenia niż Apple Pay. Rozwiązanie pozwala na wykorzystanie istniejących już czytników pasków magnetycznych kart płatniczych. W tym przypadku nie ma konieczności unowocześniania terminali, tak jak ma to miejsce w technologii NFC. Na tym też polega największa przewaga wprowadzanej przez Samsung technologii.

Z LoopPay mogą współpracować tradycyjne, stosowane dotychczas w handlu czytniki kart płatniczych. W chwili użycia telefonu z platformą LoopPay to one zamieniają się w odbiorniki sygnału. Korzystając z innych rozwiązań w zakresie płatności telefonem, konieczne jest stosowanie specjalnych, przystosowanych tylko do nich modułów.

Bez konieczności instalowania specjalnych urządzeń

System ma pozwolić na szybkie rozpowszechnienie płatności mobilnych z uwagi na to, że sprzedawcy nie będą musieli instalować u siebie specjalnych, dedykowanych urządzeń, co dotychczas w wielu przypadkach uniemożliwiało korzystanie z płatności mobilnych.

Kiedy możemy spodziewać się rewolucji?

Dotychczas Samsung nie podał konkretnych informacje odnośnie do wprowadzenia rozwiązania. Wiadomo, że platforma LoopPay będzie wspierana przez nowe modele smartfonów z serii Galaxy, a te mają pojawić się na rynku już w bieżącym miesiącu.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam