Jak działają firmy oddłużające?

2015-03-06 19:50:59

Zaciągnęliśmy kredyt. Na początku nie mieliśmy problemów ze spłatą, niestety po jakimś czasie okazuje się, że tracimy płynność finansową. Dalsza spłata staje się wręcz niemożliwa. Takie sytuacje niestety się zdarzają. Czy warto zwrócić się z prośbą o pomoc do firmy oddłużającej?

Oddłużanie jest procesem, w ramach którego przeanalizowana zostaje nasza sytuacja finansowa. Firma może zaproponować dostosowane do naszej sytuacji rozwiązanie. Ma to na celu pomoc w spłacie kredytów. Często ma miejsce negocjacja nowych warunków spłaty. Procesem oddłużania zajmują się firmy oddłużające, których pracownicy podejmują się negocjacji z bankami w imieniu dłużników.

Czym zajmują się firmy oddłużające?

Firma oddłużająca przede wszystkim analizuje sytuację finansową klienta, a następnie przedstawia rozwiązanie wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Zwykle negocjuje lepsze warunki spłaty, wydłużenie okresu kredytowania czy karencję w spłacie. Firma przejrzy dostępne rejestry dłużników, aby sprawdzić, czy nie ma tam nieprawidłowości, a w razie ich występowania pomoże wyjaśnić błędy. Co istotne, firmy oddłużające pomagają również w negocjacjach warunków z komornikiem.

Co faktycznie oferują?

Działające na polskim rynku Centrum Ochrony Dłużnika specjalizuje się w restrukturyzacji zobowiązań kredytowych, co oznacza renegocjację warunków, obniżanie rat kredytów, zatrzymanie działań komorniczych i umarzanie odsetek karnych. Firma analizuje także raporty kredytowe BR, KRD itp. oraz pomaga w odzyskaniu wiarygodności kredytowej poprzez czyszczenie rejestrów BIG. Ponadto wspiera klientów opieką prawną.

Sprawdź też: Windykacja, potem licytacja komornicza, czyli jak banki odzyskują długi

Podobny zakres działań wykonuje Centrum Dłużnika. Firma zajmuje się głównie przygotowaniem dokumentu wniosku do wierzyciela o zmianę warunków umowy kredytu lub pożyczki, prowadzi sprawy klienta wobec wierzyciela po podpisaniu odpowiedniego upoważnienia.

Jeśli kierujemy się do firmy oddłużeniowej, naszym celem jest uzyskanie pomocy w uwolnieniu się z pętli zadłużeń, pozbycie się zaległości w spłatach. Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji, warto zainteresować się pomocą takiej firmy. Wybierzmy jednak instytucje sprawdzone, w których pracują specjaliści. Nie zapominajmy, że usługi tego typu firm są płatne i jeśli skorzystamy z usług firmy nierzetelnej, na doradztwie możemy więcej stracić niż zyskać.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam