Czym jest Karta Dużej Rodziny?

2015-03-19 12:36:14

W Polsce rodzin wielodzietnych jest dużo, ale niewiele z nich wie o istnieniu Karty Dużej Rodziny oraz na jakie ulgi dzięki niej można liczyć.

Rodziny wielodzietne często miewają kłopoty finansowe, a Karta Dużej Rodziny może w jakimś stopniu pomóc ograniczyć wydatki. Z pewnością nie rozwiąże wszystkich problemów pieniężnych, ale dzięki niej rodziny mogą liczyć na wiele zniżek i ulg.

Oszczędność dla rodzin wielodzietnych

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest systemem zniżek i ulg dla rodzin, które wychowują więcej niż dwójkę dzieci, bez względu na osiągane dochody. Taką kartę może dostać każda osoba z rodziny wielodzietnej. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, natomiast dzieci do uzyskania pełnoletności lub ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do 25 roku życia. Z kolei osoby niepełnosprawne mogą korzystać z KDR przez okres trwania niesprawności.

Na co mogą liczyć posiadacze KDR?

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na szereg zniżek, ulg oraz innych uprawnień. Między innymi właściciele tych kart mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej, ulg transportowych czy też rekreacyjnych - o to na terenie całej Polski, nie tylko w miejscu zamieszkania. Takie zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również prywatne. Najlepiej wejść na stronę internetową Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny i sprawdzić wykaz zniżek oferowanych przez partnerów KDR.

Posiadacze KDR mogą również liczyć na ulgi w bankach, m.in. PKO BP. Bank przewidział dla rodzin legitymujących się kartą m.in. 50-procentową zniżkę (w stosunku do standardowej oferty) w zakresie prowizji pobieranej od udzielenia kredytu mieszkaniowego Własny Kąt Hipoteczny.

Jak otrzymać kartę?

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w odpowiedniej gminie. Informacje, w którym dziale gminy należy składać takie wnioski, można otrzymać na miejscu. Wszelkich innych informacji na ten temat udziela również dział, który zajmuje się wydawaniem takich kart. Wniosek taki może złożyć każdy z dorosłych członków rodziny wielodzietnej.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam