Kiedy lokator zapłaci za naprawy wynajmowanego mieszkania?

2015-03-24 13:46:55

Decydując się na wynajem mieszkania, należy znać prawa i obowiązki zarówno najemcy, jak i wynajmującego. Warto przy tym wiedzieć, kiedy lokator będzie zmuszony zapłacić za naprawy w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu.

Kiedy najemca oraz wynajmujący mieszkanie dojdą do porozumienia, powinni spisać umowę, w której jasno zostaną określone warunki najmu, a także stan techniczny wyposażenia mieszkania. Umowa powinna zawierać prawa i obowiązki obu stron. Powinien w niej też zostać zawarty zapis, kto ponosi koszty napraw danego lokum.

Najemca pokrywa koszty drobnych napraw

Według przepisów Kodeksu cywilnego najemca pokrywa koszty drobnych napraw, takich jak naprawa drzwi, okien i podłóg, malowanie ścian oraz wewnętrznych stron drzwi czy też drobnych napraw instalacji technicznych: elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych bądź grzewczych. Problem w tym, że w Kodeksie cywilnym pozycja „naprawy drobne” jest bardzo pojemna i nie do końca sprecyzowana. Najemcy trudno określić, czy dana naprawa zalicza się do napraw drobnych, czy też leży już w gestii wynajmującego mieszkanie.

Znaczne zniszczenia bez winy lokatora

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której warto powiedzieć. Jeżeli mieszkanie zostało zniszczone w wyniku okoliczności, na które najemca nie miał wpływu i nie ponosi za nie odpowiedzialności, nie musi doprowadzać wynajętego lokalu do stanu poprzedniego.

Lokatorskie remonty

Są sytuacje, kiedy najemca za zgodą wynajmującego dokonał pewnych ulepszeń w mieszkaniu. Wynajmujący z chwilą wygaśnięcia umowy może zażądać przywrócenia mieszkania do poprzedniego stanu technicznego albo zatrzymać ulepszenia, uiszczając odpowiednie gratyfikacje pieniężne. Jeżeli wynajmujący nie zechce zapłacić, zatrzymując jednocześnie ulepszenia, najemca może dochodzić swoich praw w sądzie. 

Najemcy, którzy dokonali w wynajmowanych mieszkaniach tzw. napraw koniecznych na koszt wynajmującego, mogą w każdej chwili potrącić sobie koszty naprawy z czynszów.

Im obszerniejsza umowa, tym lepiej

Problemy związane z wynajmem mieszkań są dość skomplikowane, tak dla najemców, jak i wynajmujących, dlatego tak ważne są umowy podpisywane przez obie strony. Przede wszystkim powinny być one spisywane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam