Konto oszczędnościowe czy lokata: co bardziej opłaci się w marcu 2015?

2015-03-19 15:43:28

Konto oszczędnościowe czy lokata? To częsty dylemat osób, które rozpoczynają swoją przygodę z oszczędzaniem. Na wybór produktu wpłynąć powinna przede wszystkim kwestia tego, czy zależy nam na ciągłym dostępie do własnych pieniędzy, czy możemy je zamrozić na pewien czas. Pomijając jednak ten problem, sprawdźmy, co obecnie bardziej się opłaca.

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, w Orange Finanse możemy liczyć aż na 4% w skali roku, ale tylko przez pierwsze 3 miesiące od podpisania umowy i maksymalnie jedynie dla pierwszych 10 tys. zł na nim przechowywanych. Niestety, bank wymaga od nas założenia rachunku osobistego (ROR). Nie zapłacimy jednak za otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego. Pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, a każdy następny to już koszt 5 zł. Podobne oprocentowanie proponują jeszcze Getin Bank i Getin Online.

Sprawdź też: Obligacje zamiast lokaty - czy to się opłaca?

Dla odmiany najwyżej oprocentowana lokata na rynku oferuje nam zmienne 5,8% w skali roku. To oferta Lokata Standardowa SK Banku. Niestety, środki trzeba tu zamrozić aż na 5 lat. Minimalna kwota wpłaty to 500 zł, ale za to nie ma maksymalnego ograniczenia wysokości lokowanego kapitału. Zaletą jest również brak konieczności zakładania konta osobistego. Pewną niedogodnością może być sposób zakładania tej lokaty, ponieważ w tym celu należy udać się osobiście do oddziału banku. Wcześniejsze zerwanie umowy spowoduje utratę wszystkich odsetek.

Nieco mniej zarobimy na db Lok@cie Deutsche Banku, bo 5% w skali roku (oprocentowanie stałe), ale za to zamrażamy pieniądze tylko na 2 miesiące. Niestety, uwzględnić trzeba konieczność założenia konta osobistego dbNET. Można, co prawda, z niego zrezygnować, ale wtedy zamiast 5% dostaniemy tylko 2,5% w skali roku. Wpłacić na lokatę możemy minimalnie 2 tys. zł, a maksymalna kwota to 10 tys. zł. Założyć można tylko jedną lokatę, która jest odnawialna. Niestety, zerwanie przed terminem umowy oznacza utratę odsetek.

Sprawdź też: Jak grać na Forex? Poradnik początkującego inwestora

Wicelider, jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, proponuje 3,2% w skali roku i w tym przypadku również trzeba założyć ROR. Mowa tu o ofercie SMART Procent Banku SMART. Tradycyjnie już pierwszy przelew jest darmowy. Pozostałe kosztują po 5 zł. Za to nie zapłacimy nic za otwarcie i prowadzenie konta. Bank nie posiada placówek, dlatego wszystko musimy załatwiać online, co wiele osób potraktuje jako duże udogodnienie, inni z kolei - jako wielki minus oferty.

Niestety, większość najwyżej oprocentowanych lokat i kont oszczędnościowych to oferty promocyjne, dostępne czasowo, tylko dla wybranych klientów, gwarantujące wysokie odsetki tylko dla ograniczonych kwot. Nie ulega jednak wątpliwości, że lokaty zawsze były, będą i są wyżej oprocentowane od kont oszczędnościowych, choć w dobie bardzo niskich stóp procentowych różnice te tracą na znaczeniu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam