Porównanie najlepszych kont oszczędnościowych: marzec 2015

2015-03-19 14:56:28

W dobie coraz niższych stóp procentowych klienci banków nie mogą liczyć na istotne zyski z lokat bankowych. Czy alternatywą dla nich mogą być konta oszczędnościowe?

Getin Bank, Getin Online i Orange Finanse

Analizując obecną ofertę kont oszczędnościowych, szybko przekonamy się, że najciekawsze propozycje posiadają dwa banki, gwarantujące oprocentowanie na poziomie 4 proc. w skali roku. Mowa tu o kontach oszczędnościowych Orange Finanse i Getin Banku, a także jego internetowym ramieniu - Getin Online. Czym różnią się te propozycje?

Warunki oprocentowania

W przypadku konta oszczędnościowego w Orange Finanse możemy liczyć na 4-procentowy zysk roczny, jednak tylko dla kwoty do 10 tysięcy złotych. Dodatkowo czas naliczania tak wysokich odsetek jest ograniczony do 3 miesięcy. Po tym czasie rachunek będzie oprocentowany standardową stawką.

Znacznie lepsze warunki oferują Getin Bank i Getin Online. Choć 4-procentowy zysk obejmie również tylko pierwsze 10 tysięcy zł znajdujące się na koncie, to oprocentowanie nie ulegnie zmianie aż do końca 2016 roku. Żeby tak się stało, musimy spełnić warunki promocji, a te zakładają konieczność posiadania konta osobistego, dokonywanie płatności bezgotówkowych kartą (w minimalnej kwocie 300 zł/m-c) i przelewanie wynagrodzenia do Getin Banku (min. 1000 zł/m-c). Jeśli nie spełnimy tych warunków, oprocentowanie spadnie do poziomu 1,5 proc. lub od 2,5 do 2,9 proc. (dla aktywnych klientów).

Opłaty

Oba banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Dodatkowo każdy klient może skorzystać z jednego (Orange Finanse) lub dwóch (Getin Bank) darmowych przelewów w ciągu miesiąca, kolejne to koszt 5 zł w Orange Finanse i 9,99 zł w przypadku Getin Banku i Getin Online. We wszystkich przypadkach musimy też liczyć się z koniecznością posiadania rachunku osobistego w danym banku.

Alternatywa w Smart Banku

Zaraz za wymienionymi wyżej ofertami plasuje się propozycja Banku SMART z oprocentowaniem 3,2 proc. w skali roku. Bank nie pobiera dodatkowych opłat za prowadzenie konta i jego założenie. Pozostałe warunki są podobne, jak miało to miejsce w przypadku trzech, wymienionych wyżej kont oszczędnościowych: istnieje wymóg założenia rachunku osobistego i tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam