Lokaty z oprocentowaniem 4% i wyższym wciąż istnieją!

2015-03-20 13:23:45

Lokaty bankowe to bezpieczny sposób oszczędzania, chociaż nie zarobimy dzięki nim tyle, ile możemy zyskać w przypadku bardziej ryzykownych instrumentów finansowych. Mimo wszystko depozyty na przyzwoite 4% czy 5% wciąż są dostępne.

Lokata Standardowa w SK Banku

Najwyższe oprocentowanie, bo aż 5,8% w skali roku, zyskamy na Lokacie Standardowej SK Banku. Wystarczy wpłacić minimum 500 zł, ale niestety aż na 5 lat, dlatego jest to inwestycja długoterminowa. Nie ma za to ograniczenia dotyczącego maksymalnej wpłaty. Lokata jest odnawialna, posiada oprocentowanie zmienne i co ważne, nie musimy zakładać konta osobistego, by z niej skorzystać. Niestety, depozyt można założyć tylko w oddziale banku, a jego zerwanie przed terminem oznacza stratę wszystkich odsetek.

Przykład: Wpłacając 10 000 zł, po 5 latach zarobimy 2349 zł po opodatkowaniu.

Sprawdź też: WIBOR czy WIBID - co decyduje o oprocentowaniu lokat?

dbLok@ta w Deutsche Banku

Również w Deutsche Banku (w ramach dbLok@ty) możemy liczyć na wysokie oprocentowanie - aż 5% w skali roku. Warunkiem jest założenie konta dbNET. W przeciwnym wypadku nasz kapitał będzie wypracuje tylko 2,5% w skali roku. Minimalnie trzeba wpłacić 2 tys. zł na 2 miesiące, a maksymalnie – 10 tys. zł. Zerwanie lokaty przed czasem powoduje utratę odsetek. Można założyć tylko jeden depozyt.

Przykład: Po wpłaceniu 10 000 zł na 2 miesiące zarobimy 67,5 zł już opodatkowane.

Lokata Start w Meritum Banku

Na Lokacie Start Meritum Bank zarobimy 4,5% w skali roku - i jest to oprocentowanie stałe. Na 2 miesiące należy wpłacić co najmniej 1 tys. zł, a maksymalnie można zdeponować 10 tys. zł. Jak sugeruje nazwa oferty, jest to propozycja dla nowych klientów i można z niej skorzystać tylko raz. Dodatkową niedogodnością może być konieczność założenia konta osobistego, ale za to formalności związane z depozytem załatwimy online (w tym: mobilnie). Jak w pozostałych przypadkach, zerwanie lokaty oznacza utratę odsetek.

Przykład: Wpłacając 10 000 zł, po odliczeniu podatku zarobimy 60,75 zł.

Lokaty na 4%

Gdy liczymy na zysk 4% w skali roku, możemy wręcz przebierać w ofertach bankowych. Tyle na lokatach oferują banki:

  • Noble Bank (Lokata Na Otwarcie II),
  • GetinOnline (Lokata na Start),
  • Idea Bank (Lokata Happy),
  • mBank (3-miesięczna lokata dla nowych klientów),
  • Raiffeisen Polbank (Lokata Mobilna),
  • BIZ Bank (Smart Lokata na powitanie),
  • BGÆOptima (Lokata Bezkarna),
  • Getin Bank (Lokata Mobilna).

Niestety, lokaty wyżej oprocentowane to propozycje zwykle promocyjne, krótkoterminowe (jedno- lub dwumiesięczne), dostępne jednorazowo jedynie dla nowych klientów i do ograniczonej kwoty. W przypadku standardowych ofert liczyć można na oprocentowanie rzędu 2-3% w skali roku.

Emilia Kasińska