Kupując mieszkanie, mądrze wybierz lokalizację

2015-03-09 09:46:35

Decydując się na zakup mieszkania, należy rozważnie wybrać, na którym rynku nieruchomości będziemy szukać własnego M (pierwotny czy wtórny), określić oczekiwaną cenę lokalu, jego metraż, a także lokalizację. Ten ostatni czynnik mocno wpływa na komfort mieszkania w danej okolicy.

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na zakup wymarzonego domu czy mieszkania, nawet posiłkując się pieniędzmi z kredytu mieszkaniowego. Decyzja banku o przyznaniu danej osobie kredytu obwarowana jest wieloma warunkami. Nie wszyscy mogą je spełnić. Skupmy się jednak na tych klientach, którzy są dla banków wiarygodni i mogą liczyć na pożyczkę. Na co należy zwrócić szczególną uwagę już przy wyborze mieszkania dla siebie?

Podstawą lokalizacja

Mądry wybór własnego mieszkania jest niezwykle istotny, dlatego ludzie dojrzewają do tego przez wiele lat. Na początku należy zastanowić się, czy mieszkanie ma być zakupione na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Dopiero potem należy rozpatrywać pozostałe kwestie. Nie ulega wątpliwości, że podstawą jest lokalizacja. Powinniśmy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze: zakup mieszkania w centrum miasta czy na jego obrzeżach. Obie ewentualności mają swoje dobre i złe strony.

W centrum?

Jeżeli nie przeszkadza nam gwar miasta albo nawet lubimy go, będziemy starać się o zakup mieszkania, jeżeli nie w samym centrum, to przynajmniej w jego pobliżu. Za mieszkanie w centrum miasta z pewnością więcej zapłacimy, ale czasami warto to zrobić i mieć wszystko na wyciągniecie ręki, niż dojeżdżać godzinami do pracy.

A może przedmieścia?

Osiedla na obrzeżach miast również mają zalety. Mieszkania tam są tańsze, więcej jest zieleni, osiedla mogą być osiedlami zamkniętymi i monitorowanymi przez całą dobę. Są tam zwykle sieci sklepów, zakłady usługowe, a także przedszkola i żłobki. Często nie ma problemów z komunikacją i bardzo szybko można przemieścić się do szkół czy miejsc pracy, które zazwyczaj zlokalizowane są bliżej centrum miasta. Jeżeli infrastruktura wokół osiedli mieszkaniowych na obrzeżach miast jest na wysokim poziomie, bez obaw można w takich miejscach zamieszkać.

Lokalizacja mieszkania jest bardzo ważna, ale należy brać pod uwagę również inne czynniki, takie jak chociażby cena, koszty utrzymania mieszkania, metraż, otoczenie budynku, strefy zieleni, miejsca służące do wypoczynku oraz zabaw dla dzieci.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam